A CNC-s szakma nehéz?

Figyelt kérdés

Gondolkodok a gèpi forgácsoló szakmán, de már itt is programozást tanulnak, számolnak stb... Ez nagyon nehéz? Ilyeneket találtam a neten:


"N = 1000 x Vc / D / 3,14 [fordulat/min, rpm]


N - fordulatszám

Vc - forgácsolási sebesség,

D - átmérő."


Vf = fz x z x N [mm/min]


Vf - előtoló sebesség

fz - fogankénti előtolás

z - fogszám

N - fordulatszám


A fogankénti előtolást 1/8"-os szerszámnál maximum 0,05-es értékkel lehet számolni.


6mm-es szerszámnál akár 0.1-es érték is lehet.


Egyélű 1/8"-os maró 10.000-es fordulatszám:

0,05x1x10.000=500mm/min.


Kétélű 1/8"-os maró 25.000-es fordulatszám:

​0,05x2x25.000=2500mm/min.


Azt akkor a G kódólásról semmit se olvastam.

Szóval nagyoj nehéz? Ezeket kell számolni egész nap? Koordináta pontot is, meg mindent?


Nem tudom, hogy képes lennék e elvégezni a sulit. A matek nem volt soha sem az erõsségem, de itt mondjuk úgy is számológép kell, a mm miatt.



2019. febr. 14. 14:44
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Hát ilyen hozzáállással én is lebeszélnélek erről. Alapszintű matematika, fizika ismeret és jó műszaki érzék kell.

Ha CNC programot írsz, akkor kellhet egyenletrendszer megoldás is, pl. egy kör és egyenes metszéspontjának a számítása. Ez még régebben volt érdekes, mert a HUNOR vezérlőn pl. csak G1,G2,G3 volt.

Még NCT90-en is kellett számolgatni, vagy ciklusszervezéssel megoldani nagyolási folyamatokat. AZtán persze fejlődött minden, az NCT2000 vagy a Fanuc vezérlés most már megcsinál elég sok mindent.

Persze még ezeken kívül több száz vezérlő van.


Viszont ha igazán érdekel valakit ez a szakma, úgy gondolom, valamelyest kell érteni azt is, hogy mi történik a háttérben, és amikor tanulja valaki a G-kódokat, így könnyebb megérteni azokat is.

Persze ez a fajta rátermettség az évek során kialakulhat, főleg akkor ha egyedi gyártásban sikerül valakinek elhelyezkedni, és ahol programot kell írni rendszeresen, a forgácsolási paramétereket tapasztalati úton megválasztani, ott teljesedik ki igazából a szakma öröme.

(Bár ez már picit a gyártástechnológiai megközelítést is, ami megint egy külön szakma...)

2019. febr. 27. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
Mi a probléma a hozzá állásommal? Egyszerűen nem vagyok magabiztos, de ez az életem bármely pontjára érthetném. Alternatívát meg mindig nem kaptam senkitõl... :/ Akkor mi legyen? Dolgoztam autóiparban egy beszállító cégnek egyébként.
2019. febr. 27. 21:46
 13/14 anonim válasza:
Na mi a helyzet minek mentél tovább? :)
2021. márc. 5. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

Nem ennek. Kipróbáltam magam benne, és piszok nehéz volt a matek része. Persze aki 4-es matekból legalább, annak menni fog. Ez alatt inkább ne.

Rengeteget kell számolni, sokat is kell tanulni, még suli után sincs olyan, hogy te ezt a szakmát tudod, hanem folyamatosan fejlődni és tanulni kell. De nehéz. Kipróbálhattam, bemehettem órákra de ez nehéz.

Így nem tanultam semmit :) Azóta is csak érettségim van :|

2021. márc. 5. 16:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!