Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogy jegyezzem a százalékszámí...

Hogy jegyezzem a százalékszámítást?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy irtó hülye kérdés. Felnőtt vagyok már, nem is vagyok buta vagy műveletlen. Annak idején nekem a százalékszámítást úgy magyarázták, hogy betanították ezt a mondókát, hogy alap osztva lábbal meg ilyenek, de erre már nem emlékszem. Utánanéztem most, és találtam egy oldalt, ahol elmagyarázzák, és tudom, hogy szoktak ilyenkor tizedessel szorozni, pl. 23 százaléknál 0,23-mal. De valahogy nem tudom megjegyezni, hogy ha különféle dolgokat akarok kiszámolni, mit kell csinálni és miért (szóval ha alapot, lábat stb.). Egyszerűen nagyon gáz, és nem is voltam nagyon béna matekból, 4-esre érettségiztem, ment a geometria, egyenletek, kombinatorika, de egyszerűen ezt nem értem, nem magyarázták el rendesen soha.
2019. ápr. 7. 22:22
 1/3 A kérdező kommentje:

*jegyezzem meg, bocsánat érte



Pár hete/napja a HVG lehozott egy cikket, hogyan lehet egyszerűen százalékot számolni, és mindenki csúfolódott, hogy milyen egyszerű, én meg tök hülyének érzem magam. Nem voltam buta, de ezt az egy dolgot képtelen vagyok megérteni. Ha leírom magamnak ilyen kis arányosságként, hogy valami 1%-a mennyi, akkor alatta x %-a meg annyi, úgy talán megoldom. De amikor gyorsan kell fejben csinálni, például fizetéskor, akkor nem megy.

2019. ápr. 7. 22:25
 2/3 anonim válasza:
2019. ápr. 7. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2*Sü ***** válasza:

A százalék tulajdonképpen századrészt jelent. x% = x/100


Minden önmagában a 100%-a, mert 100% = 100/100 = 1. Azzal, hogy azt mondod, valaminek a 100%-a, azzal azt mondod, hogy valaminek az egyszerese.


Valaminek mondjuk a 25%-a az annyit jelent, hogy valaminek a (25/100)-szorosa. A 24-nek a 25%-a az 24-nek a (25/100)-szorosa, vagy ha úgy tetszik a 0,25-szorosa (azaz a negyede), azaz:

24 * 25/100 = 24 * 1/4 = 6


Ha valami mondjuk 18%-al növekszik, akkor tulajdonképpen hozzá kell adni a 18%-át, azaz a (100+18)%-át, azaz 118%-át – azaz a 118/100-részét, vagy ha úgy tetszik a 1,18-szorosát – kell venni. Ha valami csökken 18%-al, akkor ki kell vonni belőle a 18%-át, tehát a (100-18)%-át, azaz a 82%-át kell venni.


Ha ezt így nem érted, akkor valószínű nem a százalékszámítást nem érted, hanem a matematikai alapműveleteket nem érted.

2019. ápr. 8. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!