Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Őszi érettségi kapcsán tapaszt...

Őszi érettségi kapcsán tapasztalatok?

Figyelt kérdés

Szakmunkás után egy évet halasztottam. A tavaszi érettségire való jelentkezést lekéstem, így ősszel szeretnék érettségizni.

Szeretném a segítségeteket kérni, ugyanis rengeteg kérdésem van:

Elsősorban az érdekelne, hogy hogyan zajlanak a szóbeli érettségik?

Honnan fogom megtudni a középszintű tételek címeit? Ha ezek megvannak, akkor honnan fogom tudni, hogy a kidolgozásban mindent leírtam-e, amit kérni fognak?

Magyar vagy töri emelt a jobb választás? Ezekre elég, ha megtanulom a 4 év könyvét? (Vagy tudnátok esetleg ajánlani bevált könyveket, amikből jól fel lehet készülni?)

Minden segítségnek örülnék, bármilyen egyéb tanácsot, meglátást szívesen fogadok!


2019. máj. 9. 18:43
 1/5 anonim ***** válasza:

Én több előrehozott érettségit is csináltam, és ezek közül az egyik őszi volt. (Német emelt szint, szintemelő.)

Általában azt szokták mondani, hogy az őszi érettségik nehezebbek egy kicsit, de nem tudom, hogy erre van-e bizonyíték, vagy csak egy legenda.

A szóbelik szó szerint ugyanúgy zajlanának, ha csak egy-két tárgyból érettségiznél. Viszont így, hogy 'teljes' érettségit akarsz, úgy tudom, hogy választani kell egy középiskolát, ahol az érettségiket megcsinálod. Az oktatas.hu-n olvass utána. A tételek címeit el kell kérned a diákoktól. (Osztályonként változik!)

Én töriből (is) emelteztem, és az persze teljesen más, mint a magyar. A törihez sokat segít, ha olvastál történelmi könyveket, néztél Viasat History-t korábban stb. A 4 év könyvét ha szóról szóra tudod, az bőven elég, de nyilván nem fogod. Neked most fel kell kérned egy töritanárt (ismerősök, szülök kapcsolatai?), aki kijavítja neked az emelt szintű érettségijeidet, leginkább az esszéidet. Ne csak könyveket olvass hozzá, hanem tulajdonképpen az összeset oldd meg. Nekem igen jól sikerült, de sok munka volt benne, konkrétan még gépezés közben is történelmi előadásokat tettem be háttérnek.

A magyar lehet, hogy jobb választás, de abból nem emelteztem.

2019. máj. 9. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Csak a magyar vs töribez tudok hozzászólni, a többiben sajnos bizonytalan vagyok.

A magyar baromi szubjektív, a tanár jóformán úgy értékeli, ahogy akarja (persze azért van megoldókulcs). Nagyon komoly elemzőképesség kell hozzá, gyakorlatilag ízekre kell szedned majd a kapott művet és belelátni kb még azt is, amire nem is gondolnál normál esetben. Ha szereted az ilyen elvontabb dolgokat és a “szárazakat”. tényszerűeket kevésbé, akkor ajánlom.

Töri emeltre nagyon sok lexika kell és komplex rálátás a problémákra pl az esszéírásnál, ezért nehéz szerintem, pláne ha hadilábon vagy a dátumokkal. Viszont itt nincs nagyon szubjektivitás és konkrétabban lehet rá készülni, míg a magyarnál inkább sémák vannak, amik alkalmazhatók egy-egy elemzésnél vagy szövegalkotásnál.

De a legjobb az, ha mindkettőből megnézel feladatsorokat és eldöntöd, hogy melyiknél érzed úgy, hogy könnyebben fel tudsz készülni.

2019. máj. 10. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget!

Esetleg tudnátok még abban segíteni, hogy emeltre a tételeket honnan fogom megtudni?

2019. jún. 28. 19:42
 4/5 anonim ***** válasza:
Azok központilag vannak összeállítva, az OH asszem decemberben adja ki a tavasziakat. Bár töriből nincsenek konkrét tételek, csak témakörök (az irodalomban nem vagyok biztos, azt nem ismerem annyira).
2019. jún. 28. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ezt nem értem hogyan késtél le a tavaszi érettségiről ahhoz hogy valaki érettségit tegyen annak teljesítenie kell a gimnázium 4 év követelményeit ami a te esetedben 2 év gondolom szakmunkás suli után jártál 2 éves gimibe?
2019. júl. 2. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!