Igazabol vasuti jarmure vonatkozna a kerdes. Pl adott a jarmu sebessege 70km/h. 10 vagon van a mozdony mogott. Egyenkent 7 tonnasak. Mekkora a fekut?


Lehet h hianyosak az adatok, mert a lassulas merteke nincs benne, de kerlek ne "kotekedjetek" hanem segitsetek egy keplettel vagy egy minta feladattal, ahol le van irva minden szajbaragosan. Holnap fogunk dolgozatot irni es hasonlo kerdesre lehet szamitani, csak epp lehet mas adatok lesznek megadva es lehet pont a sebesseget kell kiszamolni. Ezert kellene egy tuti keplet.



2019. aug. 7. 19:39
 1/1 anonim ***** válasza:
64%

Bár nem dolgozatírás előtt illene nekiállni, próbálok segíteni. Képzeld magad elé a sebesség-idő diagramot. Tételezzük fel, hogy a jármű mozgása a négyzetes úttörvénnyel közelíthető. A mozdonyvezető reakcióidejétől eltekintünk.

A sebesség-idő diagram ilyenkor egy csökkenő lineáris egyenesnek felel meg. t=0 időpillanatban a sebesség maximális, jelölje ezt v0. A t=t1 időpillanatban a sebesség zérus.


A két pont matematikailag egyértelműen meghatározza az egyenes egyenletét az időben:


v(t)=v0-K*t. (Itt K=konstans)


A megálláskori időpontban (t=t1) igaz hogy


v(t1)=v0-K*t1=0 Ebben két ismeretlen van, a K és a t1. Fejezzük ki mondjuk K értékét:


K=v0/t1. EZt visszaírva a sebesség időfüggvényébe:


v(t)=v0-v0*t/t1 =v0*(1-t/t1).


A fékutat a diagram szerint számíthatjuk, ez konkrétan az egyenes alatti terület lesz, amely derékszögű háromszög:


s=v0*t1/2.


Ha ezeket megérted, amiket leírtam, akkor nem lesz gond hasonló feladatoknál. A lényeg, hogy a feladatban a megolhatósághoz további adatokat is megadnak. Pl. t1-et, vagy K-val arányos mennyiséget, pl. gyorsulást. Ha az egyenes második pontját sikerül megtalálni, akkor a háromszög területe is gyerekjáték már.


Ha raffinált a feladatkiíró, akkor a K tényezőt közvetetten a súrlódóellenállásból számíttatja ki.


Remélem segítettem.

2019. aug. 7. 20:22