Hogyan kell ezt a kémiában?


A feladat a következő


Mennyi a CO képződéshője,ha a C(sz)+O2(g)->CO2(g) reakcióhője 394 kJ/MOL és 2 CO(g) +O2(g) - >2C O2(g) folyamat reakcióhője - 566kj/mol??

Arra rájöttem hogy a Hess tételt kell alkalmazni..

Köszönöm a segítséget!!



2019. szept. 8. 17:12
 1/4 anonim ***** válasza:

A reakció egyenleteket mint matematikai egyenleteket kezelhetjük (ez a Hess tétel röviden).

(1) C + O2 = CO2

(2) 2 CO + O2 = 2 CO2

(1)-et megszorozva 2-vel és (2)-t megszorozva -1-gyel:

(1) 2 C + 2 O2 = 2 CO2

(2) 2 CO2 = 2 CO + O2

(1)-et és (2)-őt összeadva:

2 C + 2 O2 = 2 CO + O2

Mivel elemek standard állapotú képződési entalpiája (hője) megegyezés szerint zérus így a szén-monoxid standard képződési entalpiája:

∆Hº(CO) = (2 mol*-394 kJ/mol + -1 mol*-566 kJ/mol) / 2 mol = -111 kJ/mol


Megjegyzés #1: A szén égéshője negatív, helyesen -394 kJ/mol

Megjegyzés #2: standard képződési entalpiák

[link]

2019. szept. 8. 18:14
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2019. szept. 9. 06:58
 3/4 anonim ***** válasza:

Időközben rájöttem, hogy létezik egyszerűbb megoldás is ebben az esetben:

(1) reakció entalpiája megegyezik a szén-dioxid képződési entalpiájával (mivel elemeké zérus és lásd a standard képződési entalpiák táblázatot). (2) reakció entalpiája alapján a szén-monoxid standard képződési entalpiája:

2 mol*-394 kJ/mol - 2*∆Hº(CO) = -566 kJ/mol

∆Hº(CO) = -111 kJ/mol


Megjegyzés: az első megoldás általános és minden esetben alkalmazható!

2019. szept. 9. 08:24
 4/4 anonim válasza:
Jo kis 10. Es kemia tankonyv 11/5 os feladata😂
2019. szept. 9. 19:46