Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ha a gázcsapból kijövő gázt...

Ha a gázcsapból kijövő gázt meggyújtjuk, a gáz csendesen elég. Ha a kiömlő gáz előzetesen összekeveredik a levegővel, és azután gyullad meg, felrobban. Miért van ez így?

Figyelt kérdés
Kémia, hetedikes anyag.

2019. szept. 25. 15:31
 1/5 anonim ***** válasza:
Az oxigén táplálja az égést. Gyakorlatilag láncreakció keletkezik.
2019. szept. 25. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen, egyértelmű, hogy az oxigén táplálja az égést. Viszont ha megnyitjuk a gázt, akkor is ugyanaz a levegőben lévő oxigén veszi körül... Vagy csak mennyiségi kérdés lenne?
2019. szept. 25. 17:55
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
A robbanás az technikailag egy nagyon gyors égés. A levegőben oxigén van, amiről tudjuk, hogy gyorsítja az égést. Tehát ha a gáz keveredik a levegővel és szikrát csinálsz, akkor iszonyat gyorsan el fog égni, magyarul egy robbanás következik be. Bocs, hogy laikusan fogalmazom meg, de fogalmam sincs hogyan tanítják ezt kémia órán, annyira régen volt nekem... Talán valaki más majd le tudja írni részletesebben is.
2019. szept. 25. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudtam visszakeresni, mert már nem emlékszem hol láttam, de régebben találtam egy videót amiben két lufi volt. Az egyikben 100% hidrogéngáz, a másikban hidrogén:oxigén=2:1 gázelegy. Az első lufihoz odatartottak egy égő pálcát, ami eldurrant, a hidrogén belobbant és elégett, de az egész csak egy kis pukkanás volt. A másik lufiban, annak ellenére hogy kevesebb éghető anyag van benne (csak 67% hidrogénből állt), olyat robbant hogy csak pislogsz. Mivel ott már az éghető anyag és az égést tápláló oxigén már be volt keverve előre, ezért az égési reakció is sokkal gyorsabb, robbanásszerű. Ha a 100% hidrogénes lufit kilyukasztod, akkor a gázgömb közepén nincs oxigén, ott nem tud égni csak a szélén ahol a lufi eldurrant és érintkezhetett a levegővel a hidrogén. A gázcsappal pontosan ugyanez a helyzet, a gázvezetékben 100% földgáz van, 0% oxgénnel. Mivel nincs előre bekeverve az éghető anyag az oxigénnel, ezért a csapból való kilépéskor kezd egyáltalán oxigénnel elegyedni a földgáz, így az égési reakció is lassabb mert a keveredéshez is idő kell, és csak a gáztérfogat "széle" tud égni, a közepe nem, vagyis nem azonnal.
2019. szept. 26. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek! Teljesen érthető! :)
2019. szept. 27. 06:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!