X^0,3=0,8 Hogyan kell megoldani? Milyen képlet van erre?

2019. szept. 29. 14:55
 1/3 anonim ***** válasza:
Képlet nincs rá, de attól még meg lehet oldani. Negatív számoknak csak egész kitevőjű hatványa definiált, szóval a képlet csak akkor értelmezhető, ha x nem negatív. Az y=x^0,3 függvény szigorúan monoton nő, mert az első deriváltja mindig pozitív. Tehát egyetlen megoldás lesz: x=0,8^(10/3).
2019. szept. 29. 16:05
 2/3 anonim ***** válasza:
78%

Vagy azon túl, amit a #1 mondott, úgy is megoldhatjuk, hogy mindkét oldal logaritmusát vesszük:

0,3*lg(X)=lg(0,8) amiből

lg(X)=(10/3)*lg(0,8) adódik. Ez akkor lehet parktikus, ha csak logaritmustáblázat rendelkezésre áll, amikor még nem voltak a zsebszámológépek ennyire elterjedve, így számoltunk. Persze a logaritmus azonosságából következik hogy

lg(X)=lg(0,8^(10/3)), ill. X=0,8^(10/3) amit #1 is leírt.

2019. szept. 29. 19:15
 3/3 anonim ***** válasza:
Vagy mondjuk 10. hatványra emeljük, utána köbgyököt vonunk...
2019. szept. 30. 09:17