Kémia feladat, valaki tud segíteni légyszi?

Egy telített nyílt láncú egyértékű karbonsav és egy telített nyílt láncú dikarbonsavból álló keverék 12 mg-jából NaOh-dal 17,5 mg sókeverék állítható elő. A két karbonsavban a szénatomok száma megegyezik, de a dikarbonsav tömege 1,5 szerese a monokarbonsavénak. Számítással állapítsa meg a két karbonsav képletét és adja meg a nevüket. Mi a savkeverék m/m%-os összetétele?

2019. okt. 26. 08:54
 1/3 anonim ***** válasza:

Először kiszámítjuk, melyik az a kettő karbonsav.


A nyílt láncú, telített monokarbonsavak általános képlete: CnH2nO2, ennek a moláris tömege: 12n + 2n + 2x16 = 14n + 32


A nyílt láncú, telített dikarbonsavak általános képlete: (COOH)2-(CH2)y, ennek a moláris tömege: 14y+90


Mivel a dikarbonsav tömege 1,5x-ese a monokarbonsavénak, így egy egyenletet írhatunk fel erre:

14y + 90 = 1,5 x (14n + 32) (y = n-2, a 2-t azért vonjuk le, mert a dikarbonsavban adottnak vettük a két karboxilcsoportot)

14 (n-2) + 90 = 21n + 48

14n -28 + 90 = 21n +48

14 = 7 n

n=2


vagyis a monokarbonsavunk a CH3COOH (= ecetsav), a dikarbonsav pedig a (COOH)2 (= oxálsav).


A feladat második fele:

Felírjuk a két egyenletet, ami kell nekünk.


CH3COOH + NaOH = CH3COONa + H2O

(COOH)2 + 2 NaOH = (COONa)2 + 2 H2O


Felírjuk, mennyi a két só moláris tömege:

M[CH3COONa] = 82 g/mol = 82 mg/mmol

M[(COONa)2] = 134 mg/mmol


A sókeverék össztömege 17,5 mg. Ebből legyen x mg az egyik só, (17,5-x) mg a másik só tömege. Így ki tudjuk számolni az egyes sók anyagmennyiségét: n = m/M.

n[CH3COONa] = m/M = x/82 mmol

n[(COONa)2] = (17,5-x)/134 mmol


Felmegyünk az egyenleteinkhez. Látjuk a rendezett egyenletekből, hogy amennyi karbonsavunk volt (anyagmennyiségben), ugyanannyi anyagmennyiségű só keletkezik. Vagyis:


x/82 mmol CH3COOH + x/82 mmol NaOH = x/82 mmol CH3COONa + x/82 mmol H2O


(17,5-x)/134 mmol(COOH)2 + 2x(17,5-x)/134 mmol NaOH = (17,5-x)/134 mmol (COONa)2 + 2x(17,5-x)/134 mmol H2O


Nekünk ebből a lényeg, hogy (17,5-x)/134 mmol (COOH)2 és x/82 mmol CH3COOH volt eredetileg.


M [CH3COOH] = 60 g/mol / 60 mg/mmol

M [(COOH)2] = 90 mg/mmol


Így, mivel m= n x M, felírjuk az egyes savak tömegét:

m [CH3COOH] = 60 x (x/82)

m [(COOH)2] = 90 x (17,5-x)/134

Ennek a két tömegnek az összege 12 mg. Azaz:

60 x (x/82) + 90 x (17,5-x)/134 = 12

az egyenlet megoldása: x = 4,1

Vagyis 4,1 mg CH3COONa és 17,5-4,1 = 13,4 mg (COONa)2 keletkezett.


A reaktáns savak tömege:

m [CH3COOH] = 60 x (x/82) = 60 x 4,1/82 = 3 mg

m [(COOH)2] = 90 x (17,5-x)/134 = 90 x 13,4/134 = 9 mg


A savkeverék teljes tömege: 3 + 9 = 12 mg

Tömeg%-os összetétele:

3/12 x 100 = 25 m/m % ecetsav

9/12 x 100 = 100 -25 = 75 m/m% oxálsav

2019. okt. 26. 11:46
 2/3 anonim ***** válasza:
* M [CH3COOH] = 60 g/mol = 60 mg/mmol
2019. okt. 26. 11:47
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a részletes levezetést, segítettél a feladat megértésében nem csak a megoldásban. Ment a like rá :)
2019. nov. 9. 11:25