Szenderke kérdése:

Fizika házi: úgy csinálom, mint az órán, mégse jó. Mit rontok el?


1.) Két korcsolyázó halad egymással szemben. A balról érkező tömege 52 kg, sebessége 47,88 km/h, a jobbról érkező tömege 69 kg. Amikor találkoznak összekapaszkodnak és így haladnak tovább közösen 2,636 m/s sebességgel. A jobbra mutató irányt tekintjük pozitívnak. Mennyivel változott meg a rendszer (a korcsolyázók) összes mozgási energiája kJ-ban megadva?


m1=52 kg; v1= 47,88 km/h = 13,26 m/s

m2=69 kg; v2=?

M= 121 kg; v=2,636 m/s

---------------------------------

p'=Mv=318,96 kgm/s

p'=p=m1*v1+m2*v2

v2 = (p-m1*v1)/2 = -5,29 m/s

dEk= (M*v^2) /2 - (m1*v1^2) /2 + (m2*v2^2) /2 = 1693,04 - 4571,52 + 965,45 = - 1913,03 J = -1,91 kJ (Nem jó válasz)


2.) Két korcsolyázó halad egymással szemben. A balról érkező tömege 82 kg, sebessége 31,68 km/h, a jobbról érkező tömege 53 kg. Amikor találkoznak összekapaszkodnak és így haladnak tovább közösen 2,401 m/s sebességgel. A jobbra mutató irányt tekintjük pozitívnak. Mennyivel változott meg a jobbról érkező korcsolyázó mozgási energiája kJ-ban megadva?


m1= 82 kg; v1= 31,68 km/h = 8,78 m/s

m2= 53 kg; v2=?

v= 2,401 m/s

-----------------------------------

dEk2=?


p1+p2=p --> m1*v1+m2*v2 = m1*v+m2*v

m1*v1-m1*v = m2*v-m2*v2

v2= (m1*v1 - m1*v + m2*v)/m2 = (719,96 - 196,88 + 127,25)/53 kg = 12,27 m/s

dEk2= (m2*v^2)/2 - (m2*v2^2)/2 = 152,77 J - 3989,65 J = -3836,88 J = - 3,84 kJ (Nem jó válasz)


3.) Két korcsolyázó halad egymás után, az elöl lévő tömege 55 kg, sebessége 12,6 m/s, a másik sebessége 49,68 km/h. Amikor utoléri az elöl haladót összekapaszkodnak és így haladnak tovább közösen 13,25 m/s sebességgel. Mekkora a második korcsolyázó tömege?

m1 = 55 kg; v1 = 12,6 m/s

m2=?; v2= 49,68 km/h = 13,76 m/s

v=13,25 m/s

-------------------------------

ütközés előtt: p=m1*v1+m2*v2

ütközés után: p' =(m1+m2)*v=p

(m1+m2)*v = m1*v1+m2*v2

m2= m1(v1-v) / v-v2 = 70,1 kg (Nem jó válasz)



#házi #fizika #lendület #korcsolyázó
2019. okt. 31. 13:30
 1/10 anonim ***** válasza:

1-2)-re már válaszoltam


3) Ne számold el...


Eddig jó:

(m1+m2)*v=m1*v1+m2*v2


m2-re rendezve:

m2 = m1*(v1-v)/(v-v2)


Kiszámolva:

m2=65kg


Nem 70,1

2019. okt. 31. 14:21
 2/10 A kérdező kommentje:

3.) Megint van 1 ilyen feladat.

m1=61 kg; v1=9,7 m/s

m2=?; v2=39,96 km/h = 11,07 m/s

v= 10,42 m/s

------------------

Most én is úgy rendeztem, ahogy te írtad és 67,57 jött ki, és nem fogadta el. De beírtam a 65-öt, amit az előzőre írtál, azt pedig elfogadta...

Én nem értem. Számológépemmel lehet a baj?

2019. okt. 31. 14:48
 3/10 anonim ***** válasza:

"v2=39,96 km/h = 11,07 m/s"


Ezt honnan az istenből veszed? 3,6-al kell osztani.


39,96/3,6 = 11,1


Honnan jön neked a 11,07?

2019. okt. 31. 15:01
 4/10 A kérdező kommentje:

Rossz fele váltottam!

Köszönöm, hogy segítettél rájönni!

2019. okt. 31. 15:37
 5/10 A kérdező kommentje:

Vagy hát nem váltottam rossz fele, mert így váltottam:

1 km/h = 0,277 m/s

szoroztam 0,277-tel

2019. okt. 31. 15:44
 6/10 anonim ***** válasza:

Ja értem.

Akkor jegyezd meg, hogy osztani kell 3,6-al.

Ezt a szorzásos módszert én még sehol se láttam korábban :)

Oké, hogy kb ugyanaz, de akkor is.

2019. okt. 31. 15:47
 7/10 A kérdező kommentje:

Eddig egyik házinál se volt sose baj ezzel az átváltással.


Újra ilyen feladat.

Ugyanaz jön ki, ha szorzok 0,277-tel vagy ha osztok 3,6-tal.


m1=46 kg

v1=5,4m/s

v2=28,08 km/h = 7,8 m/s (így is úgy is ennyi)

v= 6,78 m/s


m2= m1(v1-v) / (v-v2) = 53,22 kg

Elsőre 43,94 jött ki, de újraszámoltam, és most így jött ki. Most viszont csak 2 próbálkozásom van, és a 2. próbálkozásnál már csak fél pontot kapok, de lehet ezen fog múlni az egész.

Megkérhetlek, hogy te is számold ki, hogy jó-e így?

2019. okt. 31. 15:59
 8/10 anonim ***** válasza:

Azt tanácsolom, az ilyen feladatoknál mindig számoljatok paraméteresen! Sok hibalehetőségtől mentesítődtök ezáltal, amit a számok hurcolása okoz. Felesleges a számokat hurcolászni több soron át.

A végképletet le kell vezetni paraméteresen, így a behelyettesítés és annak hibája pusztán egy sorra redukálható.

2019. okt. 31. 21:13
 9/10 anonim ***** válasza:

A sima behelyettesítést már nem illik elrontani.

Itt valami neked nem tiszta, ha minden alkalommal más számok jönnek ki.

Javaslom legalább addig számold, míg 2x egymás után ugyanaz ki nem jön.


"m1=46 kg

v1=5,4m/s

v2=28,08 km/h = 7,8 m/s (így is úgy is ennyi)

v= 6,78 m/s"


Beírom a paraméteres alakba:

m2= m1(v1-v) / (v-v2)


m2 = 46 * (5,4-6,78)/(6,78-7,8)

A zárójeleket kiszámolom: (Fontos, hogy ezt külön kiszámold, kisebb eséllyel rontod el!!!)

m2 = 46 *(-1,38)/(-1,02)

Most beütöm számológépbe:


m2 = 62,24kg (pontosabban 62,235)


Az se árt, hogyha kijött valami azt leellenőriznéd.


I1 = m1*v1+m2*v2 = 46*5,4+62,24*7,8=733,872

I2 = (m1+m2)*v = (46+62,24)*6,78= 733,867


Megnyugodunk, mert kerekítési hibán belül egyenlő lett a két oldal. m2=62,24kg

2019. nov. 1. 16:57
 10/10 anonim ***** válasza:

"Azt tanácsolom, az ilyen feladatoknál mindig számoljatok paraméteresen! Sok hibalehetőségtől mentesítődtök ezáltal, amit a számok hurcolása okoz. Felesleges a számokat hurcolászni több soron át."


Mégis azt rontja el, nem a paraméteres alakot...

2019. nov. 1. 16:58