Ezt a feladatot hogyan kell megoldani diofantikus egyenlettel?


Egy üzletben háromféle csokoládé kapható. 70, 130, illetve

150 forintos egységárban. Hányféleképpen lehet (pontosan)

5000 forintért (pontosan) 50 darab csokoládét vásárolni?


Előre is köszönöm a segítséget!



2019. nov. 5. 16:02
 1/3 anonim ***** válasza:
0%
5000÷50=100 Ft/db az átlagára egy csokinak. Ez azt jelenti hogy (70+130)÷2=100 esetén 25 db 70 Ft-os és 25 db 130 Ft-os csokit vehetünk.
2019. nov. 5. 16:11
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ez a két egyenlet, amit az egész számok körében kell megoldani.

a+b+c=50

70*a+130*b+150*c=5000


Csináljunk belőle egy egyenletet:

70*(a+b+c)+60*b+80*c=5000

60*b+80*c=1500 /:20

3b+4c = 75


Ez a keresett diofantikus egyenlet.

Ennek kell megkeresni a megoldásait. Azt is észrevehetjük, hogy c 3-al osztható.

c=0, c=3 stb.

2019. nov. 5. 16:50
 3/3 anonim ***** válasza:

Kicsit tovább:

c=3k (mert 3-mal osztható)

Ekkor

3b+12k=75

b+4k=25

b=25-4k

Ebből következően:

k b c a

0 25 0 25

1 21 3 26

2 17 6 27

3 13 9 28

4 9 12 29

5 5 15 30

6 1 18 31


Hétféle lehetőség van.

2019. nov. 6. 10:58