Sziasztok!

Azt a feladatot kaptam 'háziba', hogy be kell bizonyítanom a következőt:

integrál (0tól végtelenig) x*alfa*e^(-alfa*x) dx= 1/alfa (ha alfa >0). A következő képletet kellene hozzá használni:


integrál f'*g= f*g- integrál f*g' (és ebben az esetben x-et veszem g-nek és alfa*e^(-alfa*x)-t f-nek. Valahogy sehogy sem jövök rá, mit kellene ezzel csinálnom, hogy jól kijöjjön...

Ezer hála, ha valaki tud nekem ehhez levezetést írni :) c



2019. nov. 29. 13:29
 1/4 anonim ***** válasza:

Na szoval:

g:=x es f:= -e^(-alfa*x) ekkor lesz ugyanis f'= alfa*e^(-alfa*x) (szorozni kell a belso fuggveny derivalttal)

Ekkor beirod a kepletbe

Int x*alfa*e^(-alfa*x) = -e^(-alfa*x)*x - Int -e^(-alfa*x)*1 =

-e^(-alfa*x)*x + Int e^(-alfa*x) = -e^(-alfa*x)*x - (1/alfa)*e^(-alfa*x) (mivel a - utani reszt lederivalva kapjuk az Int mogotti fvt).

Innen mar csak kiemelsz majd a hatarozott integralra vonatkozo kepletbe helyettesitesz.

2019. nov. 29. 14:17
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2019. nov. 29. 14:44
 3/4 anonim ***** válasza:
Remelemem nem neztem be vmit ;)
2019. nov. 29. 14:51
 4/4 A kérdező kommentje:
Nem, így kijött, szóval csak jó :)
2019. nov. 30. 09:33