Miért lesz ennyi a derivált függvénye?


A feladat: 2/x2


A megoldás: 4/x3


Ez hogyan jön ki? Mi ennek a szabálya?



2019. dec. 5. 14:50
 1/7 A kérdező kommentje:
Miért nem az a megoldás, hogy 2/2x?
2019. dec. 5. 14:54
 2/7 anonim ***** válasza:
Ezt nem lehet úgy, hogy csak fogod és deriválod a nevezőt. Az x^2 mivel alul van a nevezőben, fel lehet vinni a számlálóba és át lehet írni úgy hogy 2*x^(-2), innen már egyszerű a dolog. és -4/(x^3) lesz a megoldás.
2019. dec. 5. 15:08
 3/7 anonim válasza:
51%
Ez ugyanaz: 2/x^2 =2x^-1 innen már remélem látod a választ
2019. dec. 5. 15:09
 4/7 anonim válasza:
Bocsi elírtam .... Szóval 2x^(-2)
2019. dec. 5. 15:10
 5/7 anonim ***** válasza:

2/(x^2)=2×x^(-2) ezt lederiválod 2×(-2)×x^(-3)=-4×x^(-3)=-4/x^3


Tipp a törtet írd át hatványfüggvény alakba mert azt könnyebb deriválni. Ha mégis törtalakban akarsz deriválni akkor a törtfüggvény deriválási szabályát alkalmazd.

2019. dec. 5. 15:12
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2019. dec. 5. 15:18
 7/7 anonim ***** válasza:

Úgy valóban könnyebb, ha a nevezőt felviszed a számlálóba, de törtfgv-t is lehet deriválni csak macera és könnyen elszámolható. De azért nem árt megjegyezni, nem bonyolult.


(a/b)’=((a’ * b) - (a * b’))/b^2


Behelyettístve a te feladatodba az első zárójel 0 lesz, marad - (2 * 2x), ami -4x, a nevezőben pedig (x^2)^2. -4x/x^4 felül az x-et kivonhatjuk, marad -4/x^3

2019. dec. 6. 12:16