Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ebben a molekulában miért nem...

Ebben a molekulában miért nem lép fel geometriai izoméria (kép csatolva)?

Figyelt kérdés

A megoldókulcs szerint a Pent-3-én-2-ol-ban van geometriai izoméria.


Akkor a Pent-2-én-4-olban miért nincs?


Lerajzoltam ahogy én gondolom a cisz transz állást, a kettős kötés mentén vizsgáltam a két szénatomot, és nekem jónak tűnik, meg tudná valaki mondani mi a hiba?


itt a rajz

[link]


köszi


2020. jan. 18. 12:51
 1/4 anonim ***** válasza:

A két molekula ugyanaz, de az IUPAC név a 3-pentén-2-ol.

2 geometriai és 2 optikai izomer kombinációjából 2 * 2 = 4 izomer van. [link]

2020. jan. 18. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Bocs nem teljesen értem amit írták, de ez a kérdés emelt érettségibe volt benne: Mi a szabályos neve annak a telítetlen egyértékű alkoholnak, amelynél fellép a geometriai izoméria?


A, Pent-2-én-4-ol

B, Pent-3-én-2-ol

C, Prop-1-én-1-ol

D, But-2-én-3-ol

E, But-3-én-2-ol


És a B válasz a helyes, amit értek is, de az A-nal is van geometriai izoméria, vagy rosszul látom :(

Az IUPAC elnevezésre tojnak az érettségikben általában...

2020. jan. 18. 16:42
 3/4 anonim ***** válasza:

Akkor fussunk neki mégegyszer:

A Pent-3-én-2-ol és Pent-2-én-4-ol UGYANAZ a vegyület, csak attól függ az elnevezés, hogy a C lánc melyik végétől számozzuk:

CH3-CH=CH-CH(OH)-CH3

A kérdés pedig így szól, melyik a SZABÁLYOS nevű molekula? A Pent-3-én-2-ol a szabályos elnevezés, mert az IUPAC szabálya szerint a névben szereplő számok ÖSSZEGE kisebb: 3 + 2 = 5. (Míg a Pent-2-én-4-ol elnevezésnél: 2 + 4 = 6.)

2020. jan. 18. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Ez kemény...nem halottam erről a szabályról még, köszönöm!
2020. jan. 18. 17:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!