Hogyan lehet ezt a feladatot 6. -os szinten megoldani?


Két természetes szám négyzetének különbsége 75, a két szám legnagyobb közös osztója 5. Melyik a két szám?


Úgy meg tudnám oldani, hogy


a^2 - b^2 = 75

(a-b)*(a+b) = 75, aztán kigyűjteném 75 osztópátjait, és az így kapott lineáris egyenletrendszereket megoldanám, de ennél egyszerűbb megoldást nem találok.


Esetleg még úgy, hogy


(5a)^2 - (5b)^2 = 75, ahol (a;b)=1

25a^2 - 25b^2 = 75

a^2 - b^2 = 3

(a-b)*(a+b) = 3, itt egy kicsit kevesebb válogatási lehetőség van.



2020. jan. 20. 20:19
 1/5 anonim ***** válasza:
Próbálgatással. Nekem néhány másodperc volt rájönni, igaz, nem hatodikos vagyok.
2020. jan. 20. 20:25
 2/5 A kérdező kommentje:
A próbálgatással csak annyi a baj, hogy azzal nem igazolod, hogy nincs másik megoldás.
2020. jan. 20. 20:29
 3/5 anonim ***** válasza:
A 2.-at úgy kell bejezni, hogy mivel a jobboldal 3*1-re bomlik, és a baloldalon 2 poz. egész szám szorzata áll, és a+b>a-b mert a és b pozitiv, ezért csak a+b=3 és a-b=1 a jó, ami nyílván a=2 és b=1. Ennél elemibb nem nagyon van szerintem
2020. jan. 20. 20:33
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha mindkét szám osztható 5-tel, akkor a négyzetük osztható 25-tel.

Osszuk el ekkor a négyzeteiket a 25-tel, ekkor a különbségük is osztva lesz: 75:25=3.

És ez is négyzetek különbsége, ami nem lehet túl sokféle, mert a négyzetszámok: 1; 4; 9; 16; ... és a különbségek nőnek.

Emiatt csak a 4 és az 1 jöhet szóba...

Ez alapján pedig csak 10 és 5 lehet a két szám.

2020. jan. 20. 23:02
 5/5 anonim ***** válasza:

Talán így lehet "próbálgatni".

A kisebb szám osztható 5-el: a=5,10,15 stb.

Mivel a különbség 75, ezért ha a kisebb négyzetéhez 75-öt adok szintén négyzetszámot kapok.

a^2+75-öt kell felírni az első pár tagra.


Jó kérdés, hogy meddig.

Az első tag az a=40, ahol

40^2+75<41^2

Tehát 40-nél nagyobb megoldás nem lehet.

5-35 között pedig csak az 5-re jön ki egész szám.

2020. jan. 21. 11:21