Gyökök, hogy alakíthatóak át?


ötödik gyök alatt az x négyzet.

abból,hogy lesz x^2/5 ?


2020. jan. 26. 11:21
 1/3 anonim ***** válasza:
2020. jan. 26. 11:27
 2/3 anonim ***** válasza:

Pontosabban x^(2/5), de igen.


Induljunk ki máshonnan; mivel egyenlő ötödikgyök(2^10)?


Ha elvégezzük a számításokat: =ötödikgyök(1024)=4, ami átírható 2^2 alakra.

Ha az ismert azonosságokat használjuk: =ötödikgyök((2^2)^5)=def=2^2.

Viszont vegyük észre, hogy 10/5=2, ami a kitevőben szerepel.

Ezek alapján tudjuk definiálni a törtkitevőjű hatványt, ami azt jelenti, hogy a kitevőben lévő tört nevezője szerint az alapból gyököt vonunk, számlálója szerint pedig hatványozzuk. Sajnos ez a metódus csak pozitív alapra működik zökkenőmentesen, ezért arra definiáljuk.


Tehát a definíció:


a^(n/k) = k-adikgyök(a^n), ahol a>0, és ez oda-vissza működik.

Ezzel a definícióval az összes hatványozás-azonosság érvényben marad, ezért jó nekünk, hogy így tudjuk definiálni.

2020. jan. 26. 11:34
 3/3 anonim ***** válasza:
Úgy alakítható át, hogy tisztában vagy a törtkitevőjű hatványokkal. A #2-es ezt viszonylag jól leírta. Kérdés lehet, az ottani jelölésekkel mi történik a<=0 esetén. Mondjuk ez az eset a kérdező számára valószinüleg nem releváns, mivel túlmutat a középszintű tananyagon.
2020. jan. 26. 17:34