Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi az elsőfokú egyenlet...

Mi az elsőfokú egyenlet megoldóképlete?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Holnap írunk matematikából első órában első fokú egyenletekről azonban nem bírom megérteni, hogy kell megoldani.

Itt az egyenlet:

5x+2=12x-3


Egyszerűen sehol nem találom a megoldóképletet, úgy mint a másodfokú egyenletnél és nem tudom mibe helyettesítsek be. Valaki esetleg tudna segíteni?



2020. jan. 26. 23:50
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
92%
Nincs képlet, nincs mit behelyettesíteni. Úgy kell rendezni az egyenletet, hogy az egyik oldalon csak ismeretlne legyen, a másikon csak szám.
2020. jan. 26. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
79%
Sajnos ez olyan tananyag amit csak az egyetemen tanulhatsz phd képzés alatt, de csakis kizárólag Angliába.
2020. jan. 26. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
79%

Nincs megoldó képlet, csak rendezgeted az egyenletet. Egy "x" érdekel téged.

Itt több szám van, de neked csak konkrétan x re kell egy érték.



5x+2=12x-3 kivonsz 5 x-et mind a két oldalból


2=7x-3 hozzá adsz 3at mind a két oldalon


5=7x osztasz 7el mind a két oldalon


5/7=x



Kb ilyen van mindíg, hogy kicsit rendezgeted az egyenleget. A nagyobb x-ből kivonod a kissebb x-et, utána ahol van x-es tag azt próbálod egyedül hagyni, ha mellette pozitív van akkor kivonod, ha negatív, akkor hozzá adod. A végén elosztod az x előtt álló számmal. De konkrét megoldó képlet nincs.

Persze van mikor bonyolultabb picit.


7x-2x+3=6x+4x-5 itt ugye előbb rendezed


5x+3=9x-5 /-5x


3=9x-5 /+5

8=9x /÷9

8/9=x

2020. jan. 27. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

#1 ezt hogy érted, hogy egyik oldalon ismeretlem, másikon szám?

Pl 5x+12x=2-3??

Ezzel nem jutottam előrébb a megoldáshoz.

2020. jan. 27. 00:15
 5/17 A kérdező kommentje:

#3 Köszönöm szépen

Az a gondom, hogy így még valamennyire érthető is, de ha elém raknak egy hasonló feladatot más számokkal akkor már nem megy. :/

2020. jan. 27. 00:17
 6/17 anonim ***** válasza:
68%

Ne hallgass a többiekre, nem értenek hozzá.

ax+b=0 alakra rendezett egyenlet megoldóképlete: x=-b/a

2020. jan. 27. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
60%

#6

Én már egyetemre járok, de elgondolkoztam nagyon azon amit mondtál. Végülis van benne valami, de szerinted, ha a kérdező szinte összeadni, kivonni nem tud, akkor ezt megérti??


Az egésznek az a lényege, hogy az x-es tagok és a sima számok külön vannak. Ha 6ot kivonsz, vagy hozzáadsz, akkor az az x-es tagokat nem érinti, ugyan ez fordítva. Egyedül az osztás és a szorzás ami érinti az x-es tagokat és a sima számokat is.

Arra kell törekedni, hogy egyik oldalt csak x legyen másik oldalt csak szám. A végén osztod az x előtt álló számmal az egyenletet, hogy megkapd az x értékét.

Ha x negatív akkor szorzol -1el



6x+3=8x+2


6x+3=8x+2 /-6x

3=2x+2 /-2

1=2x /÷2

1/2=x


6x+3=8x+2 /-8x

-2x+3=2 /-3

-2x=-1 /÷2

-x=-1/2 /×(-1)

x=1/2



A végeredmény így is ugyan az. A lényeg, hogy egyik oldal csak x es tag másik oldalt sima számok. Amit egyik oldalt megcsinálsz, az történik a másik oldalt is, de ha nem szorzás vagy osztás, akkor ahol x-es tag van akkor csak azokat adod össze vagy vonod ki, ahol meg sima szám van a / mögött akkor csak azokkal dolgozol. Nem olyan nehéz. Csak figyelj oda.

2020. jan. 27. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonymousreview60 ***** válasza:
100%

Az az x = - b/a tkp. a megoldóképlet.

Kérdező, sürgősen kérjél a szüleidtől korrepetáltatást, mert komoly gondok vannak a matektudásoddal, ha már az elsőfokú egyenlet sem megy kisujjból. Nem viccelek

2020. jan. 27. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
17%
Ti még nem jöttetek rá, hogy ez csak egy troll kérdés? Azért írtam második hsz.-ba, amit... :).
2020. jan. 27. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
0%

Jaja, jók az ilyen "egyetemisták", mint a 7-es.

Azt még megértem, hogy van aki hosszú választ ír az ilyen kamukérdésekre, mert nagyon segíteni akar (örül, mert azt hiszi okosabb valakinél), de miért kell lepontozni a jó választ, amiben leírtam a megoldóképletet?

2020. jan. 27. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!