Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Összehasonlító verselemzést...

Összehasonlító verselemzést kell írnom. Valaki segítene?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Azt a feladatot kaptuk házi dolgozatnak, hogy összehasonlító verselemzést írjunk. A két vers Berzsenyi Dániel: Horác és Horatius: Thaliarchushoz lenne. Nem vagyok jó verselemző, kicsit sem értek hozzá. Valaki tudna nekem segíteni? (holnapra kell megírnom) Nagyon szépen köszönöm!

2020. febr. 9. 16:34
 1/3 anonim ***** válasza:

Én érettségi alkalmával vers összehasonlítását választottam. Arról jókat lehet rizsázni.


Kezdetben vázlatosan írd fel a két versre jellemző evidens adatokat. Ha lusta vagy gondolkodni, akkor ezt egyszerűen a netről is kigyűjtheted a két vers külön elemzést elolvasva.


Milyen témát dolgoz fel.

Jelen/múlt időben íródott.

Vannak-e benne különlegességek (megszemélyesítés, alliteráció stb.)

Hány versszak. Egy verszak hány soros.

Mit tudsz a költőről, milyen módon kapcsolható a vershez.

Mikor íródott a vers.

Mi a műfaja. (pl óda.)

Mik a műfaj sajátosságai.

Milyen a vers stílusa (pl. klasszicista)


Lehet nem tűnnek fontosnak, de ezeket szépen mondatba foglalva már is megvan 8-10 sor. Főleg, ha a két verset egymáshoz hasonlítod. Szép kerek választékos mondatokat írj. :D


Ha a tény adatok elfogytak, akkor meg simán az a legjobb taktika ha olyanokat írsz bele amibe nem lehet belekötni, mert szubjektív.


Melyik tetszik jobban és miért.

Milyen érzelmeket vált ki belőled.

2020. febr. 9. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Nem kell hozzá semmit se érteni. Csak leírod, hogy miben különbözik a két vers; és ennyi. A szempontok is rögtön kialakulnak a fejedben, ha elolvasod, megismered a két verset. Nem is kell semmit fejből hozzáírnod, ott van előtted a két anyag; abban minden benne van; csak leírod, hogy miben más a kettő. PL hangulat, visszatérő motívum, versszakok száma, van-e benne szal ismétlődés; hogyha pl a kezdete meg a vége ugyanaz, vagy majdnem, akkor meg ilyen keretbe van foglalva, tehát keretes a szerkezete. Ezt most a fejemből mondtam. Tehát nem kell hozzá semmi nagy művészet. Csak leírod, hogy miben más a kettő, pl egyik -most ez megint csak hasamra ütök, tehát nem valódi példa; pl egyik vidáman fejezi ki a telet, boldog érzéseket fűz hozzá, a másiknak meg ilyen borongós dolgok kapcsolódnak hozzá; stb.
2020. febr. 9. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget, sikerült megírnom! :)
2020. febr. 10. 17:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!