Bizonyítsa be, hogy a szám osztható öttel!?

Bizonyítsa be, hogy a 7^1972 + 2^558 szám osztható 5-tel! Bizonyítsa be, hogy hét az ezerkilencszázhetvenkettediken plusz kettő az ötszázötvennyolcadikon eredménye osztható 5-tel!

2020. márc. 11. 18:30
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A 7 hatványok ötös maradékai:

2, 4, 3, 1, 2, ...


4|1972, így 7^1972 ötös maradéka 1.


A 2 hatványok ötös maradékai:

2, 4, 3, 1, 2, ...

558=4*139+2, így 2^558 ötös maradéka 4.


Ebből következik, hogy az összeg ötös maradéka 0, tehát az összeg osztható 5-tel.

2020. márc. 11. 18:45
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Esetleg ha nem gond, fel tudnád vázolni részletesebben? Nekem nem esik le így annyira.
2020. márc. 11. 19:16
 3/4 bollocks ***** válasza:
A hatványok utolsó számjegyei -és így az ötös maradékai- periodikusan ismétlődnek. 7^1972 utolsó számjegye 1, 2^558 utolsó számjegye 4, az összegük utolsó számjegye 5, tehát osztható lesz öttel.
2020. márc. 11. 19:42
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

7^1=7, ennek ötös maradéka 2

7^2 ötös maradéka 2*7=14 ötös maradéka 4

7^3 ötös maradéka 4*7=28 ötös maradéka 3

7^4 ötös maradéka 3*7=21 ötös maradéka 1

7^5 ötös maradéka 1*7=7 ötös maradéka 2, és így tovább.

A ötös maradékok 4 periódussal ismétlődnek.

1972=4*493, így 493 periódus fér el benne így az ötös maradék a periódus utolsó eleme 1.


A kettő hatványoknál ugyanez a helyzet. 558=4*139+2, így 139 periódus és még 2 elem, a második ötös maradék.


4+1=5, ez pedig azt jelenti, hogy osztható öttel.

2020. márc. 11. 19:50