50 kg-os testet 200 N erővel kell tolni a vízszintes felületen, hogy állandó sebességgel mozogjon. A) Mekkora súrlódási erő hat a testre? B) Mekkora a súrlódási együttható? C) Ha a tolóerőt 250 N-ra növeljük, mekkora lesz a gyorsulása?


2020. márc. 16. 23:14
 1/1 Wadmalac ***** válasza:

"hogy állandó sebességgel mozogjon"


Vagyis egyenes vonalú egyenletes sebességű mozgás: erők eredője nulla. Ezek szerint a tolóerő és a súrlódóerő kiegyenlíti egymást.

A) Fs=200 N


A test 50 kg-os, tehát a súlya Fg=m*g=50 kg * 9,81 m/s^2=490,5 N


A súrlódási tényező a súrlódóerő és a leszorító, jelenleg a súlyerő aránya.

B) "mű" = Fs/Fg = 200 N / 490,5 N = 0,4077


"Ha a tolóerőt 250 N-ra növeljük", akkor a súrlódóerő és tolóerő NEM lesz kiegyenlítve. 250 N vs 200 N, 50 N gyorsítóerő marad.


C) a= Fgy/m = 50 N / 50 kg = 1 m/s^2

2020. márc. 17. 08:14