Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » A cink hogyan reagál tömény...

Krumplivár kérdése:

A cink hogyan reagál tömény salétromsavval?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Fontos lenne a válasz, mert határidőre kell leadnom egy munkát és már csak ez hiányzik, de a neten nem találtam konkrét választ, és tankönyvemben sem. A választ előre is köszönöm!

2020. márc. 18. 12:41
 1/1 anonim ***** válasza:

Tömény salétromsav oldatban túlnyomórészt kovalens HNO3 molekulák léteznek, ezért erős oxidáló ágens. A sav töménységétől függően kötésfelszakadással különböző nitrogén-oxidok is képződhetnek. Egy lehetséges reakció mechanizmusában először fém-oxid és nitrogén-monoxid képződik:


3 Zn + 2 HNO3 = 3 ZnO + 2 NO + H2O


A cink-oxid oldódik a sav feleslegében így a bruttó reakció:


3 Zn + 8 HNO3 = 3 Zn(NO3)2 + 2 NO + 4 H2O


Megjegyzés#1: a színtelen nitrogén-monoxid a levegő oxigénjével azonnal nitrogén-dioxiddá alakul, ami vörösbarna gáz:

2 NO + O2 = 2 NO2

Megjegyzés#2: középiskolában ha jól emlékszek 60 tömeg%-os HNO3-mal NO2 képződésével írják föl az egyenleteket, de hogy ez már bruttó vagy sem nem derül ki (nekem). De mindegy is, amit viszont fölírtam az egyetemi tankönyvből van.

2020. márc. 18. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!