Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kezdjek neki ennek a...

Hogyan kezdjek neki ennek a matekpéldának?

Figyelt kérdés
Ha van egy nagy négyzet 400 egységnyi területtel, és elhelyezek benne véletlenszerűen két kisebb, 25 egységnyi területű négyzetet (úgy, hogy a kis négyzetek minden pontja a nagy négyzeten belül legyen ), akkor mennyi az esélye, hogy a kis négyzeteknek van közös pontjuk, vagy teljesen fedik egymást?

2020. márc. 23. 11:30
 1/2 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy nem jó, de én úgy kezdenék hozzá, hogy először azt nézem meg, hogy megnézném a problémát két körrel, amelyiknek a sugara 5*sqrt(2)/2. Onnan gondolom, hogy így kezdeném, mert ezek a körök a négyzetek köré írt körei.
2020. márc. 23. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Gyanítom, hogy a feladatnak ebben a megfogalmazásban nem meghatározható az eredménye. Azt sem igazán látom, hogy ha csak két négyzettel operálnánk, akkor hogyan jönne ki az eredmény, nem, hogy 25-nél.

Érthető okokból akkor lehet a legnagyobb valószínűség arra, hogy egyik négyzet se fedje a másikat (mert egyszerűbb úgy számolni, hogy ezt adjuk meg), hogyha "szabályosan" rakjuk le a négyzeteket, vagyis felvágjuk a nagy négyzetet 400 farab egységnégyzetre, így egy 20x20-as felosztást kapunk, és az a kérdés, hogy ezekre hányféleképpen lehet lerakni a kis négyzeteket úgy, hogy azok még sarkosan sem érinthetik egymást.

Az összes eset még könnyen meghatározható: 25^400, a kedvező esetek száma pedig eléggé bajos, mivel a következő négyzet lerakásának lehetőségei a korábbiaktól függnek. Ha lemondunk arról, hogy nem érintkezhetnek, tehát mostmár igen, akkor a kedvező eset 400*399*...*376 lesz, amit egyszerűbben 400!/375!-sal írhatunk fel.


Ekkor a valószínűség: ((400!)/(375!))/(25^400)=

[link]

=~3,5*10^(-495), ami érzékelhető módon szinte 0, és itt még könnyítéssel számoltunk, így érthető okokból az eredeti feladatra is a rossz eseteknek "közel" 0 a valószínűsége (ami végülis tekinthető 0-nak, de ez nem egyezik meg a lehetetlen eseménnyel), így a feladatra azt mondhatjuk, hogy gyakorlatilag 1 a valószínűsége (ami nem egyezik meg a biztos eseménnyel).

2020. márc. 23. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!