Hogyan kell megoldani az alábbi logaritmusos egyenlőtlenséget? A feladat így néz ki: log3 (7+x) +log3 (x-3) </= log3 (2x)

Figyelt kérdés

Log3: hármas alapú logaritmus.


Magyarázatra is szükségem lenne, egy darabig eljutottam, de aztán sajnos elakadtam.


2020. márc. 24. 21:34
 1/8 A kérdező kommentje:

Egy is kiegészítés szükségeltetik,valamit lefelejtettem.

Az egyenlőtlenség jobb oldala így néz ki: log3(2x+3)

2020. márc. 24. 21:36
 2/8 anonim ***** válasza:

használj azonosságokat (3-mas alapon is ugyanúgy működik, lg-vel írom, mert rövidebb)


lg(a)+lg(b)=lg(a*b)


ez alapján


log3((7+x)*(x-3)) <= log3(2x+3)


És mivel az x -> log3x szigorúan monton függvény; ezért


(7+x)*(x-3) <= 2x+3, ez pedig ez másodfokú egyenlőtlenség (mindent egy oldalra viszel, megoldod mintha egyenlő lenne, és utána nézed meg a relációs jelet)


(Most így, hogy nem írtam le, nem vagyok benne biztos, lehet, hogy néha megfordul a relációs jel, én ezt konkrét példálon keresztül szoktam kipróbálni :D)


Ha nem sikerül, holnap szívesen kiszámolom papíron, hogy le tudd ellenőrizni

2020. márc. 24. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

A másodfokú egyenlet megoldásáig már eljutottam, x1=4, x2=-6, innen nem tudom,hogy mi következik.Mit kell csinálnom ezekkel az értékekkel?

És természetesen felírtam a kikötéseket is,melynek alapján megvan, hogy x>3.

2020. márc. 24. 22:07
 4/8 A kérdező kommentje:
A relációs jel abban az esetben fordul meg,ha a logaritmus alapja kisebb mint 1, szig. csökkenő monotonitással bír a függvény.
2020. márc. 24. 22:13
 5/8 anonim ***** válasza:

A másodfokú egyenletet képzeld el szerintem lerajzova.


Ha az x^2-es tag pozitív, akkor U alakú ugye a függvény;

ha negatív, akkor fordított U (vagy: pozitív - vidámszáj, negatív - szomorúszáj)


Tudod, hogy x= -6 és 4 a megoldás, itt lesz az függvény 0, itt metszi az x tengelyt.


Akkor ha vidámszáj - akkor a kettő közötti érték esetén lesz <=0; a szomorú, akkor x<-6 vagy x>4


És ezt kell összeegyeztetni a kikötéssel.


(plusz én kipróbálnám 1-2 értékre, hátha rosszul írtam fel a relációs jelet)

2020. márc. 24. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

[link]


Remélem tudtam segíteni egy kicsit :)

2020. márc. 24. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a segítséget, most már tisztában vagyok vele.
2020. márc. 24. 22:43
 8/8 anonim ***** válasza:

Lassan sehogy...


[link]

2020. márc. 27. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!