Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Villányi számolás! Az etanol...

Villányi számolás! Az etanol + ecetsav = etil-acetát + víz folyamat egyensúlyi állandója 25 C-on: K=4?

Figyelt kérdés

A feladat a) része kijött nekem, 66,7%-os az átalakulás mindkét anyagnál.

A b) résznél nem értem, hogy mi alapján határozzam meg az egyensúlyi konc.-ban lévő anyagmennyiséget/ koncentrációt, hisz mindkét kiindulási anyag átalakulása ugyanolyan mértékű, azonban különböző mennyiségekből indulunk ki - nem tudom, a sztöchiometrikus arányt így hogyan tarthatnám meg

Segítséget a b) és c) részfeladatokhoz kérnék!

a)1-1 mol etanol és ecetsav reakciójakor hány %-os átalakulást tapasztalunk?

b.) 50-50 g etanolt és ecetsavat elegyítve mekkora tömegű etil-acetát keletkezik az egyensúlyi folyamatban?

c.) Milyen tömegarányban kell az etanolt és az ecetsavat alkalmazni, hogy az etanol 90%-a átalakuljon?



2020. ápr. 4. 10:43
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanúgy be kell helyettesíteni a megfelő anyagmennyiségeket, mint a)-nál:

a)

4 = x^2 / (1 - x) (1 - x)

x = 0,667

b)

Kezdetben:

50 / 46 = 1,09 mol etanol

50 / 60 = 0,83 mol ecetsav

Egyensúlyban:

(1,09 - x) mol etanol

(0,83 - x) mol ecetsav

x mol etil-acetát és víz

4 = x^2 / (1,09 - x) (0,83 - x)

...

c)

Kezdetben:

1 mol etanol

x mol ecetsav

Egyensúlyban:

0,1 mol etanol

(x - 0,9) mol ecetsav

0,9 mol etil-acetát és víz

4 = 0,9^2 / 0,1 (x - 0,9)

...

2020. ápr. 4. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Tudiam segíteni? Kijött az eredmény? Mert vagy már kb 1 hete válaszoltam és semmi visszajelzés...
2020. ápr. 11. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Igen,köszönöm a választ!

A segítségeddel ki tudtam számolni:)

2020. ápr. 14. 23:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!