Ezt a Százalékszámítási feladatot hogyan kell megoldani és mi a megoldása?


Magyarországon a legtöbb termék áfája (általános áruforgalmi adója ) 27 %. Ezt minden termék nettó

árára ráteszik. A nettó ár áfával megnövelt értékét nevezzük bruttó árnak.

a.) Ha egy sapka nettó ára 2500 Ft, akkor mennyi a bruttó ára?

b.) Ha egy nadrág bruttó ára 5715 Ft, akkor mennyi a nettó ára?

c.) Hány százaléka a b. feladatban megadott nettó ár a bruttó árnak?



2020. ápr. 13. 14:48
 1/3 anonim ***** válasza:
2020. ápr. 13. 14:54
 2/3 anonim ***** válasza:

a, kiszámolod a 2500 27%-át ami 675 (2500/100=25 25×27=675). Ezt hozzáadod a 2500-hoz így 3175-t kapsz.


b, A nettó árat tekintsük X-nek. Mivel a bruttó ár a nettó ár áfával megjelölt értéke, így ezt az egynletet írhatod fel: X+X/100*27=5175 Mindkét oldalt szorzod 100-zal így azt kapod, hogy 100X+27X=517500 Összeconod az X-eket így az lesz, hogy 127X=517500 Elosztod mindkét oldalt 127-tel, így megkapod a végeredményt, ami 4074,8032.


C, Ebben az esteben az alap az 5175, az érték pedig az előbb kiszámolt 4074,8032. A százaléklábot keressük, amit úgy kapunk meg, ha az értéket osszuk az alappal, majd megszorozzuk százzal. Behelyettesítve 4074,8032/5175=0,79 0,79*100=79 Ez a végeredmény.

2020. ápr. 13. 15:25
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm 2.!
2020. ápr. 13. 19:27