Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémia sűrűség anyagmennyiség-k...

Kémia sűrűség anyagmennyiség-koncentráció összefüggés?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Nem jutok el túl sokáig a feladatban,ezért a ségítségetek kérném:

Mekkora a húsz tömegszázalékos konyhasóoldatnak a sűrűsége,ha anyagmennyiség-koncentrációja 3,9 mol/dm3?

Előre is köszönöm!



2020. ápr. 15. 23:32
 1/5 anonim ***** válasza:

Összefüggések: c=n(oldott anyag)/V és "ró"=m/V és M=m/n

Indulj ki mondjuk 100 g konyhasóoldatból, annak ki tudod számolni a tömegszázalék ismeretében az oldott NaCl tartalmát grammban. Abból kiszámolod a NaCl anyagmennyiségét mólban, majd a kapott eredményből a koncentráció ismeretében meghatározható a térfogat. Utána már csak el kell osztani az oldat tömegét (100g) a térfogattal és kész a sűrűség.

A fenti képletekből minden levezethető. Ha elakadsz, vagy bővebb kifejtésre van szükség, szólj nyugodtan. :)

2020. ápr. 16. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszod.Ez alapján végül ez jött ki.Ha nem jó,kérlek jelezzétek,és mondjátok el miért nem.Köszönöm.


1 mol NaCl-t 58,5 g-nak vettem.

A 100g-ban 20g volt,ami ebből kiszámítva 0,34 mol.

1dm3-ban 3,9 mol volt.

Akkor ha 100g-ban van 0,34 mol,akkor a 3,9 mol az 1147 g-ban van.

1 dm3 az 1000cm3,ami ezek szerint 1147 g.—-> akkor 1 cm3 az 1,147 g.

Ezek szerint 1,147 g/cm3

2020. ápr. 16. 01:20
 3/5 anonim ***** válasza:

Így is számolhatsz:

anyagmennyiség-koncentráció --> tömegkoncentráció --> sűrűség

3,9 mol/dm3 --> 3,9 mol x 58,5 g/mol /dm3 = 228,15 g/dm3 --> 100 / 20 x 228,15 g/dm3 = 1140,75 g/dm3 = 1,14 g/cm3

2020. ápr. 16. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Tökéletes a megoldásod, szépen végigkövethető. :)

Egy kis plusz infó a végeredmény kerekítéséhez: Kémia érettségin és versenyeken úgy kell kerekíteni, hogy megnézed a feladat szövegében, hogy hány értékes jegyre vannak kerekítve az adatok, azok közül kiválasztod a legpontatlanabbat (legkevesebb értékes jegyűt) és úgy adod meg a végeredményedet is. Ezen emelt érettségin egy pont múlik, amit én anno el is buktam, mert nem törődtem a kerekítéssel. :S Itt a konkrét feladat esetén a legpontatlanabb (és egyben egyetlen) számadat a 3,9mol/dm3, vagyis a sűrűséget úgy "kell" megadni, hogy 1,1g/cm3. Persze a való életben nincs semmi jelentősége, ha több tizedesjegyet kiírsz, de még nálunk egyetemen is harapnak az analitika tanszéken, ha nem törődünk vele. :)

2020. ápr. 16. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Utolsó:erről még nem is hallottam,de legközelebb akkor majd így használom.

2020. ápr. 16. 19:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!