Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan lehet kifejezni az...

Hogyan lehet kifejezni az alábbi egyenletrendszerből e, f, g, h ismeretleneket a, b, c, d paraméterek lineáris kombinációjaként?

Figyelt kérdés

e,f,g,h értékei csak a,b,c,d lineáris kombinációja lehet. Segítséget kérek nem tudom megoldani, rengeteg oldalt teleírtam már sehogy nem tudom kihozni:


a=e

b=-e*h-e*g-f

c=e*g*h + f*g + f*h

d=-f*g*h



2020. ápr. 25. 16:29
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Rossz a tipp :(

Igazolták matematikusok, hogy a negyedfokúnál magasabb nemhiányos egyenletek nem oldhatóak meg analitikusan (Ruffini-Ábel tétel ha érdekel valakit).

A negyefokú nemhiányos egyenlet az, aminek még épp van megoldása (Ferrari-formula) és ezt valóban alacsonyabb fokúra, a harmadfokúra vezetik vissza.

2020. máj. 3. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Ötödfokú nemhiányos egyenletet nem lehet visszavezetni negyedfokúra?
2020. máj. 4. 13:50
 13/20 A kérdező kommentje:
Legalább megtanultam harmadfokú egyenletet megoldani. Köszönöm mindenkinek. :)
2020. máj. 4. 13:52
 14/20 anonim ***** válasza:

"Ötödfokú nemhiányos egyenletet nem lehet visszavezetni negyedfokúra?"


Nem. Persze próbálkozhatsz vele, jó gyakorlat lehet a harmadfokú után. Ugye a harmadfokúnál lényegében teljes köbbé alakítottál. A negyedfokúnál is ez van kisebb módosításokkal, viszont az ötödfokúra már nem működik. A binomiális sor pedig praktikusan használhatatlan.

2020. máj. 4. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
A pascal háromszög segítségével fel lehet írni az ötödfokú hatványösszeg algebrai polinomját a binomiális tétel alkalmazásával. Én nem mondanám haszontalannak.
2020. máj. 7. 17:49
 16/20 anonim ***** válasza:

Az alapötlet akár jó is lehetne. Ugye abban gondolkodsz, hogy teljes ötödik hatvánnyá alakítasz. Aztán valamilyen helyettesítéssel negyedfokúra vezeted vissza. Ez negyedfokúig működik is. De ötödfokúnál mindenféle bonyolult szorzat fog bejönni, amik kezelhetetlenek. És nem lehet találni egy olyan értelmes transzformációt, ami negyedfokúba viszi át az egyenletet.

De próbáld ki nyugodtan.

2020. máj. 7. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:
Az ötödfokú összeghatványban nem lehet kifejezni az x-et úgy, hogy egy oldalon legyen csak x és a másik oldalon meg csak y? A ... + 10x^3*y+2 + 10x^2*10x+3 + ... kifejezés miatt.
2020. máj. 8. 16:36
 18/20 anonim ***** válasza:
Hát igen...
2020. máj. 8. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Ha lenne olyan művelet, hogy a legkisebb közös többszörös kitevőre emelni mindkét oldalt, akkor 6. gyököt lehetne vonni a 10x^3*y^2 + 10x^2*y^3 helyett zx^6*y^6 kifejezésből. Sajnos azonban ez nem ekvivalens átalakítás lenne ez.
2020. máj. 9. 13:25
 20/20 anonim ***** válasza:
Így van. Nagyon jól látod. Örvendetes, hogy vannak még ma is olyan kaliberű diákok, akik foglalkoznak ezzel (is).
2020. máj. 9. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!