Hány darabb molekula van szobahőmérsékleten 3 köbdeciméter CO2 gázban?

Kérlek, hogy ne csak végeredményt, hanem levezetést is írjatok, hogy megértsem a számolás menetét. Nagyon köszönöm, ha segítetek! :)
2020. ápr. 27. 13:05
 1/2 Silber ***** válasza:

Alapvetően két képletet kell használni.

1.: Meg kell tudni, hogy 3 dm^3 standardállapotú CO2-gáz mekkora anyagmennyiséget jelent

Képlet: p*V=n*R*T

Átrendezve:

n=p*V/(R*T)


2.: Meg kell tudni, hogy "n" anyagmennyiségű CO2-gázt hány darab molekula alkot

Képlet: n=N/NA

Átrendezve:

N=n*NA


Ha egy lépésben akarod megkapni az eredményt, akkor összevonható a számítás:

N=p*V/(R*T)*NA


p - nyomás (100 kPa)

V - térfogat (3 dm^3)

R - univerzális gázállandó (8,314 J/(mol*K))

T - hőmérséklet (298,15 K)

NA - Avogadro-konstans (6*10^23 1/mol)

2020. ápr. 27. 13:32
 2/2 Silber ***** válasza:

És persze:

n - anyagmennyiség (mol)

N - részecskeszám (1)

2020. ápr. 27. 13:33