Egy 500 kg tömegű testet kell kétkarú emelővel felemelni. Mekkora erőt kell kifejtenünk, ha tudjuk, hogy a test a tengelytől 0,5 -re helyezkedik el, az erőkar pedig 2 m?


Légyszi segítsetek! Mi a képlete ennek a számításnak? Annyit találtam,hogy F¹*k¹= F²*k²

F¹=k²/k¹*F²

Meg egy olyat,hogy F²=k¹/k²*F¹

Itt most melyiket kell alkalmazni,és melyik adat az F¹ és az F²?

Az oké,hogy a k¹= 2m, a k²= 0,5m


2020. ápr. 29. 23:01
 1/4 anonim ***** válasza:

Ne az indexeket magold be, hanem próbáld megérteni!

Az 500kg tömegű testből adódik egy súlyerő (F=500*g), ahol g az a nehézségi gyorsulás, valamint ez van 0.5 méterre a tengelytől, tehát ennek a kettőnek a szorzata ad egy forgatónyomatékot. Ez áll az egyenlet egyik oldalán.

Másik oldalon tudjuk, hogy az erőkar 2 méter, ezt kell megszorozni egy ismeretlen erővel úgy, hogy az épp megegyezzen a másik oldalon álló nyomatékkal.

500*9.81*0.5 = X*2

Rendezed X-re, és megkapod a keresett erőt, N mértékegységben.

2020. ápr. 29. 23:29
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Ha minden igaz 1250 Nm jött ki. Annyit még nem segítenél,hogy hogyan kell ezt az egész számolást felírni?
2020. ápr. 29. 23:45
 3/4 anonim ***** válasza:

Ugyanazt írtam fel, mint te, csak indexek nélkül. De ha ragaszkodsz hozzá, akkor:

"Az oké,hogy a k¹= 2m, a k²= 0,5m", ebből kiindulva F²=500*9.81 N, és F¹ a kérdés.

F¹=k²/k¹*F²

2020. ápr. 29. 23:53
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!!
2020. ápr. 30. 00:04