Lehet ezekkel az oldalhosszakkal derékszögű a háromszög?

Matekzsenik Segítsetek ! Ha lehet derekszogu akkor mi a számítási folyamat ? Itt egy kép a feladatról: [link] előre is köszönöm

2020. máj. 25. 20:35
 1/8 anonim ***** válasza:
75%
AZ egész feladatot kell ismertetni, nemcsak egy sorát annak!!!
2020. máj. 25. 20:39
 2/8 A kérdező kommentje:
Bocsánat itt az egész : [link]
2020. máj. 25. 20:41
 3/8 A kérdező kommentje:
Az A és B tudom, hogy derekszogu a C az nem derekszogu, de ezen a D megakadtam :(
2020. máj. 25. 20:47
 4/8 anonim ***** válasza:
70%

A,B derékszögű, C nem és D is az,


Felírom az első 2 kifejezés négyzetét, majd elvégzem a négyzetre emelést: (a2-b2)2 + (2*ab)2 = (a4-2*a2*b2+b4) + 4*a2*b2 = a4+2*a2*b2+b4


Felírom a harmadik tag négyzetét is:

(a2+b2)2 = a4+2*a2*b2+b4


Ugyanazt kaptam, tehát a háromszög derékszögű, két oldal négyzetének összege annyi, mint a harmadik oldal négyzete, a2-b2 és 2ab a befogók, a2+b2 az átfogó.

2020. máj. 25. 21:28
 5/8 anonim ***** válasza:
74%

A Pitagorasz-tétel megfordítását alkalmazzuk:

Ha egy háromszög két oldalának négyzetösszege egyenlő a harmadik oldalának négyzetével, akkor a háromszög derékszögű.


(a^2-b^2)^2+(2ab)^2=a^4-2*a^2*b^2+b^4+4*a^2*b^2=a^4+2*a^2*b^2+b^4=(a^2+b^2)^2


Láthatjuk, hogy ez minden a>b>0 esetén fennáll, tehát a megadott szakaszokból alkotott háromszög derékszögű lesz.

2020. máj. 25. 21:33
 6/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm
2020. máj. 25. 21:46
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Akkor pontozd is fel, mert valakinek sikerült lepontoznia.
2020. máj. 26. 11:56
 8/8 A kérdező kommentje:
Én felpontoztam a válaszod
2020. máj. 27. 08:00