Hogyan kell kiszámolni az ehhez hasonló feladatokat?


"Taszilónak 1234 könyve van otthon. Már olvasta a 98%-át. Hány új könyvet kell vennie, ha azt szeretné, hogy az összes könyveinek 74%-a legyen olvasott?"


Nem házifeladat, nem vagyok már diák, az ilyet az iskolában mindig hasraütésre oldottam meg, mert nem tudtam, hogy kell.



2020. jún. 4. 11:39
 1/4 anonim ***** válasza:

Általában azt jelöljük x-szel, amit nem tudunk. Előtte kiszámoljuk, amit elmond a feladat, hány könyvet olvasott Tasziló. Ez egyszerű százalékszámítás.

0,98 * 1234 = 1209,32. (A feladat készítője ostoba, mert nem egész szám jött ki, de nem esünk kétségbe.)

A kérdés az, hány könyvnek a 74 százaléka ez az 1209,32?

Ha 74% = 1209,32, akkor

1% = 1209,32 / 74 = 16,342

100% = 16,342 * 100 = 1634,2 Ennyi könyvnek kell lenni.

Van már 1234 könyv tehát még 1634,2 - 1234 = 400,2 darabot kell venni.

2020. jún. 4. 11:53
 2/4 anonim ***** válasza:
#11.53 Végül nem is használtam x-et. :-)
2020. jún. 4. 11:54
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi, basszus nem esett le, hogy a jelenlegi 98%-ból számítsam a feltétlezett mennyiség 74%-át.

Köszi még egyszer.

2020. jún. 4. 13:41
 4/4 A kérdező kommentje:

"A feladat készítője ostoba." Köszi, minden átgondolás nélkül írtam egy random számot.

Viszont köszönöm, mert segítettél megoldani az eredti problémát. A feladatot én találtam ki, de párhuzamban állt a problémával, amit nem értettem.

2020. jún. 4. 19:56