Ennek a matek feladatnak miért ez a megoldása?

Figyelt kérdés

A feladat: Az egyetem GK mesterszakára 5 fő jelentkezett. Az 5 jelentkezőből 3 nő és 2 férfi. A bizottság a jelentkezőkre bízza a sorrendet. Csak a nemeket figyelembe véve hány sorrend lehetséges?

A megoldása: 5!:(3!x2!)=120:12=10

Miért ez a megoldása? Én így csináltam volna: 3!x2!=12 Ez miért nem jó? Miért kell bele venni az 5!-t?



2020. jún. 18. 16:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
80%
Visszakérdezek; miért jó szerinted a 3!*2!?
2020. jún. 18. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
92%
Egyébként gyakorlatilag az a feladat, hogy hányféleképpen lehet 3 darab N és 2 darab F betűt egymás mellé írni.
2020. jún. 18. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 savanyújóska ***** válasza:
88%

Azért mert, ahogy te csinálod, figyelembe veszi a férfiak és a nők egymás közötti sorrendjét is. Ezért szerepel a megoldásban az, hogy az összes lehetséges sorrendet (5!) elosztja a részcsoportok egymás köztis sorrendjeivel (3!x2!), hiszen ezeket a feladat szerint nem tekintjük különbözőnek.


Pl.:

f1-n1-f2-n2-n3 ugyanaz, mint f2-n3-f1-n1-n2, azaz a férfiak és a nők egymás közti sorrendje és az, hogy ezeket hogyan párosítjuk egymással mindegy -> el osztanunk kell a 3!x2!-al.

2020. jún. 18. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Még mindig nem értem. Ha csak a nemeket vesszük figyelembe, akkor miért nem csak 2 lehetséges? 2x1=2
2020. jún. 18. 17:14
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Elolvastad a második választ?
2020. jún. 18. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
El. Ott az illető 3 N, meg 2 db F betűről ír. Én csak az N-ről meg az F-ről.
2020. jún. 18. 17:30
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Igen. 1 N és 1 F 2-féleképpen írható fel. De 3 N és 2 F nem csak kétféle módon. Sőt, ha tanultál az ismétléses permutációról, akkor azt is meg tudod mondani, hogy pontosan mennyi.
2020. jún. 18. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Inkább azt mondja meg valaki, hogy a 3!x2!=12 miért nem jó önmagában.
2020. jún. 18. 18:03
 9/12 savanyújóska ***** válasza:
100%

És hibásan írsz csak N-ről és férfiről. Annyiban igaz, hogy csak a nemek számítanak, hogy nem különböztetjük meg őket abból abból a szempontból, hogy ha bemegy egymás után két F akkor ha cserélnek, az a feladat szempontjából még ugyanannak számít.


Viszont a feladat arra vonatkozik, hogy ezt figyelembe véve hányféle sorrendben tudnak bemenni. Ha veszel 3 nőt és két férfit, azaz összesen 5 embert, akkor a 2 megoldással önmagadnak mondanál ellent, hiszen mondtad, hogy elsőre 5!-ként írnád fel. Ez azért nem jó, mert 5! esetén 5 különböző emberről beszélünk, ahol elsőként 5 ember mehet be, másodikként 4, stb. és ezeket összeszorozzuk, hogy megkapjuk hányféle sorrendben mehetnek be. Azonban a feladat kiírása szerint csak az számít a sorrendnél, hogy férfi, vagy nő megy be. Ha ketten lennének, ez valóba 2x1 = 2 megoldás lenne, hiszen vagy az egyikük megy be, vagy a másikuk. Így viszont amire a feladat kíváncsi az a férfiak és nők egymásutánisága - pl. F-N-F-N-N, vagy N-F-F-N-N - ahol, ha megnézed, valóban csak az számít, hogy az illető férfi vagy nő, de mivel nem ketten vannak, ezért mindenképpen több lehetőség lesz kettőnél.


Ha az 5!-os megoldásból indulunk ki, azt látjuk, hogy habár kiindulhatunk abból, hogy 5 különböző személy van - pl. N1-N2-N3-F1-F2, N3-N1-N2-F2-F1 - a személyek egymás közötti cserélődése (mint, pl. az előző két példa is) nem számít külön esetnek, mert minket csak nemük érdekel, és ez mindkét esetben N-N-N-F-F. Ahhoz, hogy ezt kiküszöböljük, az 5 különböző személyre vonatkoztatott esetek számát elosztjuk a 2 nem egymás közötti sorrendjeinek szorzatával (3! és 2!), ezzel kiszűrve a példában is említett eseteket. (Azért kell szorozni, mert ha külön választjuk a férfiak és a nők egymás közötti sorrendjét, függetlenül az 5 helyen elfoglalt pozíciójuktól, ezek a sorrendek - pl. N3-N2-N1, F2-F1, N1-N2-N3 - variálhatók egymással.)


Összefoglalva, ilyen esetekben úgy kapjuk meg az eredményt, hogy vesszük azt az esetet, ahol nincsenek csoportok (pl. F/N), majd elosztjuk a csoportokon belüli sorrendek (2!,3!) szorzatával. Nem tudom, hogy mennyire volt követhető, annyit hozzátennék, hogy bár 80% feletti emelt matek érettségit tettem, egyetemig nem értettem én sem, és pusztán annyit tanultam meg, hogy melyek azok a feladatok, ahol ezt a képletet kell alkalmazni. Viszont ha egyszer megérted, akkor utána az egész kombinatorika jóval egyszerűbb lesz majd

2020. jún. 18. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 savanyújóska ***** válasza:
100%
A 3!x2! pedig azért nem jó, mert itt szintén megkülönbözteted egymástól az egyes férfiakat és nőket, és azt mondod meg, hogy hány eset van, ha feltételezzük, hogy a 3 nő és a 2 férfi szintén egymás után megy be. (FF-NNN,NNN-FF)
2020. jún. 18. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!