Ennek a matek feladatnak miért ez a megoldása?

Figyelt kérdés

A feladat: Az egyetem GK mesterszakára 5 fő jelentkezett. Az 5 jelentkezőből 3 nő és 2 férfi. A bizottság a jelentkezőkre bízza a sorrendet. Csak a nemeket figyelembe véve hány sorrend lehetséges?

A megoldása: 5!:(3!x2!)=120:12=10

Miért ez a megoldása? Én így csináltam volna: 3!x2!=12 Ez miért nem jó? Miért kell bele venni az 5!-t?



2020. jún. 18. 16:08
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
Az 5! az összes lehetséges sorbaállítás, csakhogy 3 és 2 egyforma szerepel közöttük (N,N,N és F,F), tehát le kell velük osztani (mármint a sorbaállításukkal, azaz 3! és 2!-al). Ha ezt így nem érted, akkor újra kell olvasnod az anyagot, mert ez egy alapfeladat. Hiába írjuk le, hogy a te megoldásod miért nem jó, abból nem fogod megérteni az anyagot.
2020. jún. 21. 01:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
100%

De nézzük pl. kisebb elemszámmal:


F,F,N:


Kezdjük el sorbaállítani őket:


F,F,N

F,F,N (megcseréltük a két F-t)

F,N,F

F,N,F (megcseréltük a két F-t)

N,F,F

N,F,F (megcseréltük a két F-t)


Ez 6 lehetőség (3!). Na ja, csak mivel a nemeket nem különböztettük meg, ezért látható, hogy 3 esetben is már egy meglévő sorrend jött ki.


A megoldás az, hogy leosztunk 2!*1!-al, így már valóban 6/2=3 lehetőség van.

2020. jún. 21. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!