Miért szükséges ez a feltétel az alábbi egyenlet megoldásához?


Számos feladatban láttam, hogy használják ezt a tulajdonságot:

Legyen f egy bijektív függvény az I intervallumon. Ekkor ha f monoton növekvő az I intervallumon, akkor az f(x)=f^{-1}(x) egyenlet megoldása az I intervallumon az f(x)=x egyenlet megoldása is az I intervallumon.

Az a kérdésem, h miért szügséges feltétel az, h f növekvő legyen? Miért nem következik direktben abból, hogy f(x)=f^{-1}(x) egyenlet megoldása az f(x)=x egyenlet megoldása is az I intervallumon? Valaki tudna erre adni egy ellenpéldát vagy egy rövid magyarázatot?



2020. júl. 8. 14:22
 1/10 anonim ***** válasza:
f^(1)-en mit értesz?
2020. júl. 8. 14:45
 2/10 anonim ***** válasza:
0%
Bocs f^(-1)-en mit értesz?
2020. júl. 8. 15:26
 3/10 anonim ***** válasza:
27%

Ha inverzet, akkor ajánlom figyelmedbe ezt:

[link]


Itt (is) láthatod, hogy például az

(1/20)^x=log(1/20)x (1/20 alapú logaritmus x)

Ezek más inverzei, és 3 megoldása van az egyenletnek.

2020. júl. 8. 15:32
 4/10 anonim ***** válasza:
0%
Nem más, hanem egymás.
2020. júl. 8. 15:35
 5/10 A kérdező kommentje:
Elnézést kérek, hogy nem jegyeztem meg, de inverzre gondoltam a f^{-1} alatt
2020. júl. 8. 17:24
 6/10 anonim ***** válasza:
27%
Akkor a 3-ban ott van a válasz, hiszen van egy ellenpélda.
2020. júl. 8. 17:33
 7/10 A kérdező kommentje:
Tehát bizonyos esetekben az f(x)=x és az f^{-1}(x)=f(x) egyenleteknek van nem közös megoldása. Köszönöm szépen a választ mindenkinek!
2020. júl. 8. 17:42
 8/10 Baluba ***** válasza:

Szerintem az előző válaszolók félreértették a kérdést, Legalábbis a 3-asban mutatott függvény nem releváns, hiszen monoton. (Egyébként maga a kérdés is kissé félrevezető, bármilyen irányú monotonitás elég, hiszen monoton növekvő függvény inverze egyébként is monoton csökkenő lesz.)


Na de hogy válaszoljak is:

Mivel f bijekció, tetszőleges egyenletre alkalmazva ekvivalens egyenletet kapunk. Vagyis f(x)=f^{-1}(x) <=> f(f(x))=x. Ha f monoton, akkor nyilván csak az f(x)=x lesznek a jó megoldások, ellenben ha f nem monoton, akkor lehet, hogy f(x)!=x, de a második f ráalkalmazás "korrigálja" x-be, tehát több lehetséges gyöke van az eredeti egyenletnek, mint f(x)=x-nek.

Sajnos most ilyen, nem monoton f nem jut azonnal eszembe, ahol lennének extra gyökök, de ha tudok egyet konstruálni, leírom.

2020. júl. 8. 17:55
 9/10 anonim ***** válasza:

A kérdező a 7-ben jól leírta a lényeget.

A 3. példában szereplő mindkét függvény szigorúan monoton csökkenő, és három megoldás van, és ezek közül csak ez egyik az f(x)=x -nek megoldása.

2020. júl. 8. 18:24
 10/10 Baluba ***** válasza:
Persze a monoton csökkenéssel (meg az inverznél megfordulással) hülyeséget írtam. Monoton csökkenés esetén f(f(x))=x-nek lehet több megoldás, mint f(x)=x-nek. Viszont monoton növő függvény esetén, ha f(x)>x, akkor f(f(x))>f(x)>x, és fordítva, f(x)<x-ből következik f(f(x))<f(x)<x.
2020. júl. 9. 09:47