6kg 10%-os oldathoz mennyi 50%-os oldatot kell öntenem, hogy 20%-os oldatot kapjak?

Valaki tudna segíteni hogy hogyan kéne levezetni? Köszönöm

2020. szept. 13. 15:51
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

6*10 + x*50 = (6+x)*20

Megoldod az egyenletet x-re, ami a megoldást jelöli kg-ban.

2020. szept. 13. 16:14
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Az első válaszoló a keverési egyenletet használta, azért jött ki neki ez az egyenlet.


Kicsit részletesebben;

6 kg 10%-os oldatban 6*10/100 = 0,6 kg oldott anyag van.

x kg 50%-os oldatban x*50/100 = 0,5*x kg oldott anyag van.


Ha a két oldatot összeöntjük, akkor 6+x kg lesz a tömege, ennek 20%-a (6+x)*20/100=0,2*(6+x) kg az oldott anyag mennyisége. Az oldott anyagot úgy is megkapjuk, hogyha a fentieket összeadjuk, vagyis 0,6 + 0,5*x kg oldott anyag van benne. Értelemszerűen ezeknek egyenlőeknek kell lenniük, tehát


0,6 + 0,5*x = 0,2*(6+x)


Ha ezt az egyenletet 100-zal megszorzod, akkor ugyanazt kapod, mint amit az első válaszoló írt.


Ha az egyenletet megoldod, akkor a kapott eredmény egyben a kérdésre is lesz a válasz, kg-ban.

2020. szept. 13. 16:41