200g 80C°-os,20m/m%-os KAl (SO4) 2 oldathoz mekkora tömegű KAl (SO4) 2 * 12 H2o-t kell adni, hogy 80 C°-on telített oldatot kapjunk?


20 C°-on 5,9g, 80C°-on 71g KAl(SO4)2-ot old 100 g víz.

Visszakapunk-e annyi kálium-alumínium-timsót, mint amennyit a 80C°-os kiindulási oldatban oldottunk, ha 20C°-ra hűtjük az oldatot?


Felírtam, hogy

M(KAl(SO4)2) = 258 g/mol;

M(KAl(SO4)2 * 12 H2o) = 474 g/mol


80C°-on a az oldat 71/171*100=41,52 m/m%-os


20C°-on az oldat 5,9/105,9*100=5,57 m/m%-os


80C°-on 200g 20 m/m%-os oldat 40g KAl(SO4)2-t tartalmaz


258/474*100=54,43 m/m%


és eddig jutottam ami szerintem jó, mert amit kiszámoltam a keverési egyenlettel az nem jó.. :\


2018. márc. 17. 15:33
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyen x a hozzáadott kristályvizes só tömege g-ban, ez a moláris tömegek felhasználásával (258 / 474) x g sót jelent. Fölírva a tömegtörtet a 80 fokon telített oldatra:


{40 + (258 / 474) x} / (200 + x ) = 0,415

40 + 0,544 x = 83 + 0,415 x

x = 333 g


Legyen y a kivált kristályvizes só tömege g-ban. Fölírva a tömegtörtet a 20 fokon telített oldatra:


{40 + (258 / 474)*333 - (258 / 474) y} / (200 + 333 - y) = 0,056

221 - 0,544 y = 30 - 0,056 y

y = 391 g


Visszakapjuk.

2018. márc. 17. 17:52