Analízis? valaki ezt esetleg tudja?


3 házit kaptunk , ebből 2öt megtudtam csinálni, de a harmadikról lövésem sincs.. Nem is csináltunk rá példát.

Így néz ki a feladat:


[2(cos215 - isin215)]3


Az a 3-as a végén az az h az egészet a 3-adikonra emelem.

Köszönöm a válaszokat, elég csak felbontani, utána megoldom, vagy csak tippet adni, de egyszerűen semmi fogalmam nincs, hogy mit kell ezzel csináljak



2020. szept. 14. 08:30
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Mi a feladat? Ide dobtál egy kifejezést és ennyi.
2020. szept. 14. 08:51
 2/4 A kérdező kommentje:

.... EZ a feladat, ennyi egyszerűbb alakra kell hozni..

Pld cos -isin nem lehet a kifejezésben így azt módosítani kell majd valahogy hogy ott + legyen..

2020. szept. 14. 09:13
 3/4 anonim ***** válasza:
83%

Moivre képletét kell használni. Először elvégzed a hatványozást, ahogy szoktad szorzat esetén:


= 2^3 * (cos215 - isin215)^3


Ezután "módosítod, hogy ott + legyen", ehhez ezeket a lépéseket kell tudni:


1. -sin(x) = sin(-x), tehát a negatív előjel bevihető a szinuszba, így -i*sin(215°) = i*sin(-215°)

2. cos(x) = cos(-x), vagyis mindegy, hogy egy számnak, vagy az ellentettjének veszed a koszinuszát, ugyanazt az értéket kapod. Tehát cos(215°) = cos(-215°)


Tehát itt tartunk:


= 8 * (cos(-215°) + i*sin(-215°))^3


Mi jobb szeretjük a pozitív, pontosabban a 0° és 360° közé eső szögeket. Ennek orvosolására a

cos(x) = cos(x+360°) = cos(x+2*360°) = ... = cos(x+k*360°), ahol k egész, és

sin(x) = sin(x+360°) = sin(x+2*360°) = ... = sin(x+k*360°), ahol k egész összefüggéseket használjuk, vagyis ha belül 360°-kal növelünk csak csökkentünk, akkor a szög szinusz- és koszinuszértéke nem változik. 1-szer hozzáadva 360°-ot:


= 8 * (cos(145°) + i*sin(145°))^3


Az utolsó lépés Moivre képlete:


[link]


Vagyis a trigonometrikus alakban álló szám hatványozásánál csak be kell szoroznunk az argumentumokat a kitevővel, tehát


= 8 * (cos(3*145°) + i*sin(3*145°)) = 8 * (cos(435°) + i*sin(435°)), itt még szépítünk a dolgon úgy, hogy levonunk 360°-ot:


= 8 * (cos(75°) + i*sin(75°))


Ellenőrzés:


[link]


Tehát ez lesz a végeredmény. Ha nagyon akarjuk, át lehet írni algebrai alakba, ehhez a cos(30°+45°) és sin(30°+45°)-ot ajánlott az addíciós tételek segítségével kibontani.

2020. szept. 14. 11:48
 4/4 A kérdező kommentje:

Úristen, nagyon szépen köszönöm!

Nagyon érhetően írtad le, az online oktatás miatt nagyon nagy a fejetlenség, aztán lemaradtam emiatt ez első órámról.. mindegy nem ragozom, köszönöm, ez alapján már mindegyiket megtudom oldani.

Köszönöm szépen mégegyszer!

2020. szept. 14. 15:23