Egy szénhidrogén 11,2 g-jának térfogata standardállapotban 4,90 dm³.A gázt tökéletesen elégetve 14,4 g vizet kapunk. Mi a szénhidrogén összegképlete?


Kélek levezetéssel írjátok

Köszönöm :)


2020. szept. 16. 11:18
 1/1 anonim ***** válasza:

A standard állapotú térfogatból kiszámítható a gáz anyagmennyisége:

4,90 dm3 / 24,5 dm3/mol = 0,2 mol

A tömeg és az anyagmennyiség ismeretében a moláris tömeg:

11,2 g / 0,2 mol = 56 g/mol.

Már ránézésre is C4H8 de matematikailag bizonyítani kell:

(1) CxHy összetételre fölírható az atomok moláris tömegének felhasználásával:

12x + y = 56

(2) Elégetve a

CxHy + O2 → x CO2 + y/2 H2O

egyenlet alapján 1 mol gázból 5 ∙ 14,4 g = 72 g H2O-t ad, ami 72 g / 18 g/mol = 4 mol, így:

y/2 = 4

y = 8

(1)-be beírva:

x = 4

C4H8

2020. szept. 17. 21:08