Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » 3,6 g ismeretlen szénhidrogén...

Applepod kérdése:

3,6 g ismeretlen szénhidrogén tökéletes elégetésekor 163,8 kJ hőmennyiség és 6,125 dm3 standardállapotú szén-dioxid gáz keletkezik. Mi a szénhidrogén összegképlete?

Figyelt kérdés

kH(szénhidrogén)= -180kJ/mol

kH(H2O (l))= -286 kJ/mol kH(CO2(g))= -394 kJ/mol


Sokat agyaltam rajta sokat segítene a válasz :)


2011. dec. 22. 13:53
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem egészen értem, hogy miért vannak termokémiai adatok is megadva. Mellesleg, amikor megpróbáltam számolni velük, akkor nem jött ki értelmes eredmény.


Standard körülmények között az ideális gázok moláris térfogata 24,5 dm³/mol, tehát 6,125 dm³ szén-dioxid anyagmennyisége: 6,125 dm³ / 14,5 (dm³/mol) = 0,25 mol.

Tehát 3,6 g vegyület égésekor 0,25 mol szén-dioxid keletkezik, és 0,25 mol szén-dioxidban 0,25 mol szénatom van. Következésképpen a kiindulási vegyület 3,6 grammjában is 0,25 mol szénatom van, ennek tömege 3 g, és emellett van még 0,6 g hidrogénatom, aminek az anyagmennyisége 0,6 mol.

Tehát a szénhidrogénben a szénatomok és a hidrogénatomok aránya: 0,25 mol : 0,6 mol = 5 : 12, ez az arány pedig csak és kizárólag a pentánban (és izomerjeiben) fordul elő.

2011. dec. 22. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Hogy ez nem jutott eszembe... Következtetésként szerintem zavaró tényezőként vannak benne :D
2011. dec. 22. 17:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!