? Egy alként és hidrogént tartalmazó gázelegyet katalizátoron átvezetve, az alkén alkánná alakul.A keletkező gázelegy térfogata az eredetinek háromnegyede lesz.


(Folytatás)

A kiindulási gázelegy tökéletes elégetéséhez az elegy térfogatának 1,5-szeresével megegyező térfogatú oxigén kell.


a)lejátszódó reakciók egyenlete?

b)eredeti gázelegy térfogat%-os összetétele?

c)határozza meg az alkén összegképletét és a hidrogénezés utáni gázelegy anyagmennyiség%-os összetételét!


Nagyon köszönöm🙂



2020. szept. 22. 10:04
 1/1 anonim ***** válasza:

"alkén alkánná alakul":

CnH2n + H2 -> CnH2n+2

Égetési egyenlet:

CnH2n + 1,5n O2 -> n CO2 + n H2O

H2 + 0,5 O2 -> H2O

Eredeti elegyben legyen 1 mol alkén, x mol H2. Összesen 1+x mol.

Ezeknek az égetéséhez 1,5n mol + 0,5x mol oxigén kell.

A feladat szerint 1,5*(1+x)=1,5n+0,5x

Innen 3+2x=3n

"A keletkező gázelegy térfogata az eredetinek háromnegyede lesz."

Eredeti gázelegyben 1+x mol gáz volt.

A hidrogénezés miatt a keletkező elegyben

A) hidrogén és alkán van, az összes alként tudtuk hidrogénezni (x>=1 hidrogénnel). Ekkor 1 mol H2 fogyott, tehát az összes gáz 1+x-1=x mol anyagmennyiségű.

A feladat szerint 3/4*(1+x)=x, tehát x=3 mol. Ekkor n=3.

B) alkán és alkén maradt, mert nem tudtuk az összes alként hidrogénezni. Az alkénből reagált x mol a hidrogénnel (x<1 mol), tehát maradt végül 1-x mol alkén és x mol alkán, tehát a keletkező gázelegy 1 mol anyagmennyiségű.

A feladat szerint 3/4*(1+x)=1, tehát x=1/3. Ekkor n=1,67, tehát nem lehet ilyen eset.

Az A) esetnél kiszámolhatod a térfogatszázalékot, és a többi cuccot. Ha nem megy, írj!

Üdv

2020. szept. 25. 21:42