Novella elemzés?

Figyelt kérdés

Találkozás egy fiatalemberrel c. műről lenne szó. Elolvastam és próbáltam jegyzetet készíteni, viszont nem az erősségem az elemzés:( Ezeknél a szempontoknál van némi hiányosságom : Problematika, A mű üzenete, Elbeszélés módja (itt az lenne, hogy E/3 névmást használ?)

+ Eltudom mondani, hogy miről szól, viszont összefoglalni a lényeget(ebbe nem vagyok valami jó), mint a Cselekmény összefoglalása és leírni a Szerkezetet egységenként nem tudom mennyire bontsam ki. Valaki tudna segíteni elemezni? Ezer hála!



2020. szept. 26. 20:28
 1/2 anonim ***** válasza:

Rosszul vagyok, ha ezekre a szempontosított, skatulyásító iskolai elemzésekre kell visszagondolnom. Pedig a novella remek.


Problematika:

Pfff... mit akarnak ez alatt érteni? Ha a történetbeli fiatalemberre gondolok, nem tudom, és nem is érdekel! És aki iskolás elemzést kénytelen írni, miközben a fiatalemberünk korát éppen csak alulról szagolja, nem értem, mit várnak tőle? Hogy majd nyomja a szájba sulykolt rizsát, amit talán Karinthy is legszívesebben magasról levizelne? Jó út az irodalom megutálására, nemkülönben a történetben megjelenő, besavanyodott felnőtt élet kialakítására.

Végső soron arról van szó, hogy a történetben a szerző találkozik önmaga fiatalkori énjével, és rádöbben, hogy az ifjúkori tűz már nem (vagy csak alig) ég (a repülőképet más találta fel, az Északi-sarkot más érte el, büszke és szabad Magyarországot meg nem érünk rá teremtetni, mert ugye élni is kell valamiből). A fiú csalódik felnőtt, megalkuvó önmagában, ahogy a felnőtt csalódott az életben, érzelmileg begyöpösödött a mindennapokba. A fiatalnak nincs mit mondania neki. A felnőtt énje ezen felhúzza magát, és jön a magyarázom a bizonyítványom (a Tanár úr kérem-mel ellentétben ezúttal nem a gyerek magyaráz), persze fontoskodó fölényeskedéssel.


A mű üzenete:

Igazából érdekelne, mit üzen annak, aki még ma is kamasz? Talán azt, amit a Szabó bakter az Indul a bakterházból: Bendegúúúúz, sose nősülj meg! Vagy a ma oly hangzatos, valósítsd meg álmaidat, ne állj be a mókuskerékbe szöveget? Talán igen.

"Érettebb" fejjel meg emlékeztet arra, hogy nagyon is helyén való az idézőjel. Főleg olyannál, aki azt várja, hogy ezt az egy mondatot fejtsd ki két oldalban.


Elbeszélés módja:

Bánatomat dalban mondom el! Ja, nem... novellában (mindegy, ma már Zámbó Jimmy is tört-én-elem). Vagy miféle módot akarnak itten? Az biztos, hogy ironikus hangvételű a fogalmazás, eleve két szereplő lesz az egy, mintegy lehasítva a kamaszkori ént, ami mint fogalom a pszichológiában is létezik (és Karinthy idejében kb. olyan új volt, mint nekünk az okosteló). Másrészt a felnőtt magyarázkodik a fiatalnak szinte már gyerekes konoksággal. A vége meg lehangoló: író vagyok, mára le kell szállítanom valamit, ez a találka novellában megírva éppen megfelel. Vagyis arra használja az egész találkozást, hogy pénzt csináljon belőle, gyakorlatilag eladja a lelkét az Ördögnek.


Ebből talán már ki tudsz indulni.

2020. szept. 26. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm Neked! Nagyobb segítség ez, mint amit maga a tanárom adott (oldjátok meg, persze jegyre)[világunkat nem tudjuk] ! :)
2020. szept. 26. 22:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!