Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kombinatorika emelt feladat?

Kombinatorika emelt feladat?

Figyelt kérdés

Van k darab egyforma csokim, azok közül szeretnék néhányat szétosztani n gyerek között, néhányat esetleg megtartok

(talán egyet sem, talán mindet). Hányféleképpen tehetem ezt meg?

a) Oldd meg a feladatot esetszétválasztással aszerint, hogy hány csokit osztok szét!

b) Oldd meg úgy is, hogy magadat is a gyerekek közé sorolod, mintha magadnak is osztanál csokit (és így mindet

szétosztod).

c) Milyen kombinatorikus azonosságot igazoltunk ezzel?


Ez ismétléses kombináció? Ugyanolyanok az elemek, és valamennyit kiválasztunk belőlük.

a, (k+n-1 ncr k) + (k+n-1 ncr k-1) + (k+n-1 ncr k-2) + ... + (k+n-1 ncr 0) erre gondoltam

b, ha magamnak is osztok, akkor az n értéke nő gondolom, és ha mindet szétosztom, akkor pedig tuti, hogy ismétléses kombináció:

(k+n ncr k)

c, szerintem nem igazoltam ezzel kombinatorikus igazságot, mert nem hiszem, hogy jó, ahogy gondolkoztam :(



2020. szept. 28. 23:11
 1/2 anonim ***** válasza:

(n alatt k) és a rekurzív képlet lesz a c)-ben a megoldás.


Az esetszétválasztás pedig az n és k viszonyára megy rá (n<k, n>k, n=k).

2020. szept. 29. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az ismétléses kombináció jó meglátás.

a)

0 csokit osztasz szét - (n+0-1 alatt 0)

1 csokit osztasz szét - (n+1-1 alatt 1)

2 csokit osztasz szét - (n+2-1 alatt 2)

...

k csokit osztasz szét - (n+k-1 alatt k)

b) jó

c)

Az azonosság:

(n+0-1 alatt 0)+(n+1-1 alatt 1)+...+(n+k-1 alatt k)=(n+k alatt k)

2020. szept. 29. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!