Ecetsavat megeggyező mennyiségű etil-alkohollal reagáltatunk, miközben egyensúlyi állapot alakul ki. Az egyensúlyi állandó értéke szobahőmérsékleten K=4. A kiindulási anyagoknak hány %-a alakul át?


Levezetéssel kérlek

Köszönöm



2020. okt. 3. 14:24
 1/1 anonim ***** válasza:

Kezdetben legyen 1 mol/dm3 az ecetsav és az etanol koncentrációja. Reagálnak, így x mol/dm3-rel csökkennek a koncentrációik. Tehát az egyensúlyban az etanol és ecetsav koncentrációja egyenként 1-x, az etil-etanoát és a víz koncentrációja pedig egyaránt x mol/dm3. Egyensúlyi állandóra felírva: x^2/(1-x)^2=4, innen x=2/3 mol/dm3 (x=2 M nem felel meg a feladatnak.)

A disszociációfok: alfa=x/1=67%.

2020. okt. 4. 01:55