Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ha az autók 18%-a kék színű,...

Ha az autók 18%-a kék színű, és az autók 18%-a hibrid autó, akkor az összes autó hány %-a kék színű hibrid autó?

Figyelt kérdés
Ezt hogy kell kiszámolni? Vagy a válasz csak szimplán a 18% fele?

2020. okt. 4. 23:46
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

10#:

Igazából ez egy logikai teszt egyik kérdése, de mivel nagyon általánosságban van megadva a kérdés, így valószínűleg egy egyszerű, logikus választ várnak, feltételezem hogy nem az a jó válasz, hogy nincs válasz.


9#:

A második példád már nagyon más, mint az én kérdésem.

2020. okt. 5. 01:22
 12/19 anonim ***** válasza:
Nem inkább az volt a feladat, hogy az autók 18%-a kék és a kék autók 18%-a hibrid, akkor hány kék hibrid autó van? Mert ennek már lenne értelme, és az lenne a válasz, amit már írtak, vagyis 0,18*0,18=0,0324=3,24%-a.
2020. okt. 5. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

12#:

Kissé átfogalmaztam, lehet, hogy tényleg kár volt, nem is tudom, miért tettem.


Mindenesetre ez volt az eredeti kérdés:


"Ha az emberek 18%-a szereti a kék színt, és 18%-a szereti az autókat, akkor az emberek hány %-a szereti a kék autókat."


Közben kérdezgettem máshol is, és kaptam olyan válaszokat is, hogy 18%, ill. azt is, hogy 36%. Ez utóbbit úgy magyarázták, hogy akik szeretik a kék színt, azok mindent szeretnek, ami kék, és akik szeretik az autókat, azok minden autót szeretnek, tehát összeadódik a két csoport.

Lehet, hogy beugratós kérdés, és tényleg a 36% a helyes válasz? Végül is logikusan hangzik...

2020. okt. 5. 02:53
 14/19 anonim ***** válasza:

Ez a feladat pont ugyanaz, mint amit te leírtál, csak más szavakkal. Ugyanaz a helyzet itt is, vagyis ennyiből csak annyit lehet mondani, hogy legalább 0%-ra és legfeljebb 18%-ra lesz igaz. Például ha veszel 100 embert, akkor abból 18 szereti a kék színt és 18 szereti az autókat. Gondolj erre a 100 emberre úgy, mint egy 10x10-es négyzetrács 100 mezőjére. Minden ember megfeletethető egy négyzetnek. Ha egy ember szereti a kék színt, akkor színezzük ki az adott emberhez tartozó mezőt kékre, ha pedig szereti a kocsikat, akkor írjunk bele egy K betűt. Mivel csak ennyi megkötés van, ezért úgy is kitölthető ez a táblázat, hogy 18 mezőt ki is fesztesz meg bele is írsz, ekkor 18% lesz a kifesett-beleírt mezőn aránya az egészhez képest. A másik véglet, hogy 18 mezőt festesz, másik 18-ba írsz, ekkor 0 ember szereti mindkettőt, így a százalék 0 lesz. A kettő között bárhogyan lehet vegyíteni, így azt mondhatjuk, hogy 0-18%-ig lehet azoknak az aránya, akik mindkettőt szeretik (törtérték úgy jöhet ki, hogyha több embert veszel, mondjuk ha 300-ból 1-re igaz, akkor 0,00333...% lesz).

Ha úgy lenne a feladat, hogy az emberek 18%-a szereti a kék színt, és a KÉK SZÍNT SZERETŐ emberek 18%-a szereti az autókat, akkor hány százalékuk szereti mindkettőt, akkor a létszámtól függetlenül 3,24% az arány. Ennek a matematikai levezetése így néz ki:

Tegyük fel, hogy van x darab ember, ekkor ennek 18%-a szereti a kék színt, vagyis x*(18/100)=0,18x darab ember. Ennek a 0,18x darab embernek a 18%-a szereti az autókat, vagyis 0,18x*(18/100)=0,324x darab ember. Az x-nek a 0,324x hány százaléka? Pontosan 0,324x/x*100=3,24%-a. Látható, hogy (a pozitív) x értékétől függetlenül mindig 3,24% lesz az eredmény, tehát mindegy, hogy mekkora társaságot veszünk (illetve még annyi megkötés van, hogy 0,324x-nek egésznek kell lennie, elvégre például fél ember nem tud szeretni semmit, ehhez x-nek három darab 0-ra kell végződnie (x=1000k alakú, ahol k pozitív egész)).

A 36% -a legnagyobb jóindulattal- csak akkor lehetne megoldás, hogyha tudnánk, hogy ez a 18-18% két diszjunkt halmazt alkot (tehát senki se szereti mindkettőt), és az lenne a kérdés, hogy az egész hány százaléka szereti vagy ezt vagy azt.

2020. okt. 5. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

Köszi a levezetést, akkor az már egyértelmű, hogy ha a második halmaz az első részhalmaza, akkor mi a megoldás (érdemes/lehet egyáltalán másképp számolni?)

Viszont nincs rá utalás, hogy valóban így kell érteni a feladatot, úgyhogy vagy egyszerűen elírták a kérdést (erre van némi esély, előfordult már ilyen...), vagy tényleg beugratós, és a válaszként megadandó halmaz a nagy, közös halmaz, és a két 18%-os halmaz a részhalmazok.

2020. okt. 5. 15:45
 16/19 anonim ***** válasza:
52%
Az autók 18%-ának a 18%-a. Tegyük fel, h van mondjuk ezer autó, és mindegyikből van 180. Ugye csak a kék hibridek számítanak, vagyis csak a 180 kék autót vesszük, a többivel nem is kell foglalkozni. Ezeknek elvileg a 18%-a lesz hibrid, de tényleg csak elvileg, mert simán lehet, hogy mind a 180 hibrid piros, úgyhogy ez a feladat nem egyértelmű. Röviden 0.18x0.18 a megoldás, amire a tanár gondolt.
2020. okt. 29. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

#16

Köszi a választ, de nem erről van szó, mindkét 18% a teljes, 100%-hoz viszonyul, nem a másik 18%-hoz. Már egyébként nem aktuális a kérdés, de azért küldtem a pozitív értékelést, és köszönöm!

2020. okt. 30. 15:49
 18/19 anonim ***** válasza:
0 vagy 18% között. Ennyiből nem lehet konkrét végeredményt mondani. Meg kellene adni azt is, hogy az autók hány százalékára nem jellemző egyik tulajdonság sem. Akkor megoldható lenne a feladat.
2020. okt. 31. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:
Szerintem beugratós kérdés volt, majd ha lesz eredmény, beírom ide is :)
2020. okt. 31. 18:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!