3.Hány g oldószert tartalmaz az az oldat, amelynek 300 g-jában 30 g oldott anyag van?

4. Hány g alkoholt tartalmaz az a jódtinktura oldat, amelynek 150 g-jában 30 g jódot oldottunk fel?

5. Hogyan készítenél 500 g 18 tömegszázalékos sóoldatot?

6. 300 g, 15 tömegszázalékos oldatot 100 g vízzel hígitunk. Hány tömegszázalékos lesz a keletkező oldat?

7. Összeöntönk 200 g 15 tömegszázalékos és 300 g 20 tömegszázalékos oldatot. Hány tömegszázalékos lesz a keletkező oldat?

8. Hány százalékos az az oldat, melynek 300 g-jában 48 g oldott anyag van?

9. Hány g só van 800 g 16%-os sóoldatban.

10. Milyen tömény az az oldat, melynek 500g-jában 375g oldószer van?



2020. nov. 1. 22:01
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia!

Ha szabad kérdeznem hanyadikos vagy?

Ezek nem túl nehéz feladatok de leírhatom a megoldások menetét.

2020. nov. 1. 22:59
 2/4 anonim ***** válasza:

3.

m.Oldat=300g

m.Oldott anyag=30g

Oldoszer=oldat-oldott anyag

Tehát 300-30=270g


4.

m.o=150g

m.o.a=30g

m.osz.=m.o-m.o.a

150-30=120g


5.

m.o=500g

m/m%=18

m/m%=m.o.a/m.o×100

18=x/500×100=90g(o.a)

500-90=410g(o.sz)

Tehat 90g oldott anyagot oldassz 410g oldoszerben

6.

m.o=300g

m/m%=15

15=x/300×100=45g(o.a)

m.osz=300-45=255g

Ha hozzaadunk 100g vizet akk az m.osz=355g m.o=400g

m/m%=45/400×100=11,25%

A keletkező oldat 11,25m/m%-os lesz

2020. nov. 1. 23:04
 3/4 anonim ***** válasza:

7.

I.oldat

m.o=200g

m/m%=15%


II.oldat

m.o=300g

m/m%=20%


Keveresi egyenlet:

W1×m1+W2×m2=W3×(m1+m2)

W->tomegszazalekok

m->tomeg

(15×200)+(20×300)=X×(200+300)

3000+6000=200X+300X

9000=500X /÷500

18=X

Tehát a keletkező oldat 18m/m%-os lesz.


8.

m.o=300g

m.o.a=48g

m/m%=m.o.a/m.o×100

m/m%=48/300×100

Az oldat 16m/m%-os.


9.

m.o=800g

m/m%=16%

m/m%=m.o.a/m.o×100

16=x/800×100

m.o.a=128g

128g so van az oldatban.


10.

m.o=500g

m.osz=375g

m.o=m.osz+m.o.a

500g(o)-375g(osz)=125g(o.a)

m/m%=?

125/500×100=25%

2020. nov. 1. 23:19
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Remélem tudtam segíteni! :)
2020. nov. 1. 23:20