Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Elektronikával kapcsolatos...

Elektronikával kapcsolatos házi feladat, méretezni kell egy sávszűrőt, de nem értem valaki segítene?

Figyelt kérdés
Elektronikával kapcsolatos házi feladat, méretezni kell egy sávszűrőt. Alsó határ frekvenciája R1 1kOhm és C1 100 nF, a másik tag rezonancia frekvenciája 160 KHz. A másik tagban a C2 10 nF. Kérdés az R2? Kapcsolási rajz? Bode amplitudó mező rajza? Számolások?

#házi feladat #elektronika #elektrotechnika #aluláteresztő szűrő #Sávszűrő #Felül áteresztő szűrő
2020. nov. 17. 14:44
 1/1 anonim ***** válasza:

A sávszűrő egy adott frekvenciasávot enged át, van egy alsó és egy felső határfrekvenciája. A határfrekvencia az a frekvencia, ahol a kimeneti feszültség a közepes frekvencián mért értékhez képest 3 dB-t csökken.


„Alsó határ frekvenciája R1 1kOhm és C1 100 nF, a másik tag rezonancia frekvenciája 160 kHz.”


Ezt én sem egészen értem. Az alsó határfrekvenciája 1 kΩ és 100 nF, itt talán arra gondoltak, hogy ez a két tag egy felül áteresztő szűrőt képez. Akkor ezek alsó határfrekvenciája:

f1=1/2πR1C1=1/2π·10³·100·10⁻⁹≈1,59 kHz.

A másik tag rezonanciafrekvenciája 160 kHz, de ez is egy R-C tag, annak nincs rezonanciafrekvenciája, hacsak nem egy alul áteresztő szűrő felső határfrekvenciát értik rajta. Ha igen, akkor az R2 ellenállás: R2=1/2πf2C2=1/2π·160·10³·10·10⁻⁹=99,47 Ω≈100 Ω.

Sávszűrő úgy lesz belőle, hogy a felül áteresztő szűrő után kapcsolod az alul áteresztő szűrőt.

A számítás csak közelítés, mert a felül áteresztő szűrőt az alul áteresztő terheli, viszont az alsó és felső határfrekvencia távol van egymástól, így a közelítés viszonylag jó.

Bevittem az LTspice XVII áramkör szimulátor programba, mely szerint a –3 dB-es pontok 1,42 kHz-en és 178,2 kHz-en vannak. Itt van a rajz és a Bode diagram:

[link]

Egyébként a sávszűrő megvalósítható a szűrők felcserélésével is: elöl az alul áteresztő szűrő utána a felül áteresztő:

[link]

Az eredeti értékek megvalósításához az kellene, hogy egyik szűrő se legyen terhelve. Ez úgy érhető el, hogy például mindkét szűrő után kapcsolnak egy emitterkövetőt.

2020. nov. 17. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!