Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki GYORSAN segítsen amit...

Valaki GYORSAN segítsen amit tud kérem?

Figyelt kérdés

„17. Azoktól a birtokoktól, melyeket valaki igaz szolgálattal szerzett, őt soha ne fosszák meg.

19. A várjobbágyokat a szent királytól rendelt szabadságban kell megtartani. Hasonlóképpen a vendégeket is, bármilyen nemzetből valók, a kezdettől nekik engedett szabadságban kell megtartani.

24. Kamaraispánok, pénzverők, sótisztek és vámszedők az ország nemesei, izmaeliták és zsidók ne lehessenek.

31. Azt is elrendeljük, hogy ha mi vagy a mi utódaink közül valaki valamely időben ezen rendelkezések ellen akarna cselekedni, ennek az oklevélnek erejénél fogva mind a püspököknek, országunk nemeseinek [a bárókat érti], együttesen és külön-külön, a jelenben és a jövőben mindörökké szabadságukban álljon, hogy a hűtlenség minden vétke nélkül nekünk és a mi utódainknak ellenállhassanak és ellentmondhassanak.”

(II. András 1222-es aranypecsétes okleveléből, az Aranybullából)

Állítások Törvénycikk száma

a) Az előkelők szabadságát erősítő szabályozás.

b) A szerviensek gazdasági érdekét jeleníti meg.

c) Az idegenek befolyását ellensúlyozó előírás.

d) A várjobbágyok érdekeit védő pont.

⦁ Döntse el az Aranybulla szövege alapján az állításokról, hogy igazak vagy hamisak!

Írjon X jelet a táblázat megfelelő helyére! (Elemenként 1 pont.)

„3. Semmiféle adót, sem „szabad dénárokat” nem fogunk szedetni a serviensek birtokai után. Az egyházak népeitől sem fogunk semmiféle adót szedetni.

4. Ha valamely serviens fiú nélkül hal meg, birtoka negyed részét leánya örökölje, a többiről úgy intézkedjék, ahogy akar. És ha váratlan halál folytán intézkedni nem tud, rokonai örököljék. És ha egyáltalán semmi nemzetsége sincs, a király fogja azokat birtokba venni.

7. Ha pedig a király az országon kívül akar hadat vezetni, a serviensek ne tartozzanak vele menni, csak az ő pénzén. Ha azonban az ellenség részéről jön sereg az országra, mindnyájan menni tartoznak.

16. Egész megyéket vagy bármiféle méltóságot örök tulajdonul vagy birtokképpen nem adományozunk.

19. A várjobbágyokat a Szent Királytól rendelt szabadságban kell megtartani.

20. A tizedet senki ne tartozzék pénzben megváltani, hanem ahogy a föld hozza, úgy kell fizetni.

23. Új pénzünk egy évig maradjon használatban, húsvéttól húsvétig. És a dénárok olyanok legyenek, amilyenek Béla király idejében voltak.” (Aranybulla)


Állítás Igaz Hamis

a) Az Aranybullát egy konzervatív bárókból, serviensekből és várjobbágyokból álló mozgalom nyomására 1222-ben IV. Béla király adta ki.

b) Az Aranybulla a várjobbágyok jogait is megerősíti, pl. az adómentességet, a szabad végrendelkezést, ill. a honvédelmi kötelezettséget.

c) Az Aranybulla kiadását nagyszabású birtokadományozási program előzte meg.

d) A király a regáléjövedelmek bővítése érdekében korábban pénzrontással próbálta meg növelni a kamara bevételeit.

e) Az Aranybulla a várjobbágyok védelmében Szent László törvényeire hivatkozik.

⦁ Válaszoljon a kérdésekre a források és ismeretei segítségével! (Elemenként 1 pont)

⦁ IV. Béla melyik intézkedése következett a forrásban leírt helyzetből? Húzza alá a helyes választ!

„Magyarországnak hetvenkét vármegyéje van. Ezeket Magyarország királyai érdemeket szerzett embereknek adományozták, de vissza is vehették a birtokok jogainak sérelme nélkül. Ezekből a vármegyékből származott pompájuk, gazdagságuk, birtokuk, hatalmuk, felségük és erősségük. Ámde némely elődeiknek tékozlása következtében a vármegyék fölötti birtokjoguk […] megkisebbedett, […] aminek következtében az ispánok nem rendelkeztek emberekkel, és amikor kivonultak, […] egyszerű vitézeknek gondolhatták őket.”

(Részlet Rogerius mester Siralmas énekéből)

a kunok befogadása a birtokok visszavétele pénzrontás

⦁ A második forrás a muhi csatáról szól. Melyik térképvázlat ábrázolja ezt az ütközetet? Írja a megfelelő kép betűjelét a vonalra!

„A tatárok nem messze a hadseregtől találtak egy gázlót, és egy éjszaka alatt mindnyájan átkeltek rajta, és hajnalban a király egész seregét körülvéve, jégesőként kezdték lőni nyilaikat a hadseregre. A magyarok, részint hogy meglepték, részint hogy ravaszsággal megelőzték őket, fegyvert öltve, lóra szálltak, de a katonák nem tudták uraikat, az urak katonáikat megtalálni, és amikor harcba indultak, lanyhán és egykedvűen vonultak. (Részlet Rogerius mester Siralmas énekéből)

A muhi csata térképvázlatának betűjele: __________

c) Melyik szám jelzi az alábbi vaktérképen Muhit? Írja a megfelelő számot a vonalra!


Muhi száma: __________

⦁ A feladat IV. Béla uralkodásával kapcsolatos.

Állapítsa meg, mely társadalmi csoportokhoz köthetőek a források!

A felsorolt társadalmi csoportok közül válasszon! Írja a megfelelő társadalmi csoport sorszámát a forrás után található vonalra! Két társadalmi csoport kimarad. (Elemenként 1 pont.)

Társadalmi csoportok:

1. bárók 2. kunok 3. földműves hospesek

4. székelyek 5. várnépek 6. városi polgárok

⦁ „Ha egyházuk megüresedett, akkor szabadon választhassák meg plébánosukat. […] A helység elöljárójának azt választhatják meg, akit akarnak. […] A leereszkedő és a felfelé tartó, árukkal és szekerekkel megrakott hajók és révhajók kössenek ki náluk, és legyen nekik, miként azelőtt volt, napi piacuk.” (IV. Béla oklevele, 1244) _____

⦁ „A királyi udvarhoz híveket annál bőségesebb jutalomban kell részesíteni, minél inkább kitűnnek mások közül állhatatos ragaszkodásukkal és szolgálatukkal. Ezért […] Pál, udvarunk főbírája, zalai ispán […] országunk előkelői és főemberei közé tartozzék.” (IV. Béla oklevele, 1249) _____

⦁ „Befogadtuk [őket] is országunkba, és […] ma már pogányokkal védjük királyságunkat. Továbbá, a keresztény hit védelmére, elsőszülött fiunkkal egy [közülük való] nőt házasítottunk össze, hogy ezáltal a nagyobb bajt elkerüljük, és valami módot találjunk, amivel őket a keresztség felvételére késztessük.” (IV. Béla levele a pápához, 1254) _____

⦁ „A királyok kiválóságára tartozik […], hogy dicsőségük a nép sokaságától bőségesebben gyarapodik. Innen van, hogy akarjuk, jelen levelünk tartalmánál fogva mindenki számára ismertté váljék, hogy mi […] vendégeinknek, […] ilyen szabadságot engedélyeztünk és rendeltünk: egy-egy telek után évenként három pondust tartozzanak fizetni. [...]” (IV. Béla oklevele, 1264) _____


2020. nov. 23. 10:23
 1/2 anonim ***** válasza:
55%
Jelentettelek.
2020. nov. 23. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi
2020. nov. 23. 10:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!