Emelt kémia szerves számolás! Egy 5,46 dm3 térfogatú, 255°C hőmérsékleten három, adott körülmények között gáz halmazállapotú szénhidrogén elegyét találjuk: A (alkán), B(alkén), C(alkin)?


Az elegyet oxigénben tökéletesen elégetve 19,4 dm3 térfogatú, az eredeti eleggyel azonos állapotú szén-dioxid keletkezik.

Számítással határozza meg a három komponens anyagi minőségét (molekulaképletét), ha ismert, hogy a tartályban kezdetben a három összetevő n(A):n(B):(C)=1:3:5 anyagmennyiség arányban van jelen, az A vegyületben m(C):m(H) tömegaránya 3:1, míg a C vegyület egy molekulájában a hidrogénatomok száma kétszer nagyobb, mint az A vegyület egy molekulájában a hidrogénatomok száma.



Az egyetemes gáztörvényt nem tudom használni a kezdeti elegy anyagmennyiségének vagy a keletkezett CO2 anyagmennyiségének meghatározására, mert ismeretlen a nyomás. Ennélfogva nem tudom, hogyan induljak el.

Megköszönném, ha valaki levezetné a gondolatmenetét a megoldásról.



2020. dec. 3. 18:27
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem kell a nyomásadat és a hőmérsékletadat is felesleges.

A: n(C) : n(H) = m(C)/M(C) : m(H)/M(H) = 3/12 : 1/1 = 1 : 4 → CH4

C: CnH2n-2, 2n-2 = 2∙4, n = 3 → C5H8

B: CH4 → CO2, 3 CnH2n → 3n CO2, 5 C5H8 → 25 CO2

(1+3+5)/(1+3n+25) = 5,46/19,4

n = 2 → C2H4

2020. dec. 3. 19:20
 2/3 anonim ***** válasza:
*n = 5 → C5H8
2020. dec. 3. 19:21
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, a gyors választ! Ment a zöld:D
2020. dec. 3. 21:40