Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Miért van a függvényegyenletek...

Miért van a függvényegyenleteknek egy megoldásuk?

Figyelt kérdés

Én tisztában vagyok a függvényekkel és azok tulajdonságaival, értem azt is, hogy függvényegyenletek megoldásánál az általános esetekből haladunk a konktrét esetek felé, melyeket felhasználva lelünk megoldást. Csak azt nem értem, hogy miért csak az az egy megoldásunk van, amit így kapunk.

Most lineáris függvényegyenletekre gondolok, azaz az ismeretlen függvények az 1. hatványra vannak emelve



2020. dec. 16. 21:52
 1/7 anonim ***** válasza:
Az állítás nem igaz; keressük azt az f(x) függvény, amelyre f(-x)=-f(x), ennek végtelen sok megoldása van.
2020. dec. 16. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Akkor adok egy konkrét példát:

f:R->R, f folytonos

f(a)+f(b)=f(a+b), bármely a,b valós szám esetén. Itt miért csak az a megoldás, hogy f(x)=cx, ahol c tetszőleges konstans. Ennek az egyenletnek miért csak 1 féle megoldása van, tehát például miért nincs más nem lineáris függvény, ami ezt teljesíti?

2020. dec. 16. 22:09
 3/7 anonim ***** válasza:
Ez engem is érdekelne.
2020. dec. 16. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonymousreview60 ***** válasza:
74%

Nem egészen értem a kérdésedet.

1. Definíció szerint a lineáris rendszer olyan, hogy a bemenettel arányos kimenetet ad, azaz igaz rá, hogy:

f(a+b) = f(a) + f(b)

f(cx) = c•f(x)

2. Az egyenlet megoldása az az x, amire f(x) = 0.

3. Tetszőleges lineáris f(x) függványhez található tetszőlegesen sok olyan nemlineáris g(x) függvény, hogy ahol f(a) = 0, ott g(a) = 0.

De ettől még f(x) =/= g(x) szinte minden más pontra, kivéve azt a véges sok közöset.

2020. dec. 16. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
78%

Mert két egyenes csak 0, 1 vagy végtelen metszésponttal rendelkezhet.

Egy egyenes és egy parabola pedig 0, 1, 2-vel, ezért van a másodfokú egyenletnek jellemzően két megoldása, stb...

2020. dec. 17. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

5-ös, te mi a francról beszélsz?

Nem lineáris egyenletekről van szó, hanem függvényegyenletekről...

2020. dec. 17. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha a=0,akkor

f(0)+f(b)=f(0+b)=f(b).

Innen,

f(0)=0.

A grafikon illeszkedik az origora.

Ugyanakkor

f(x+b)=f(x)+f(b).

Ez azt jelenti, hogy az f grafikonjanak x es y tengely menti eltolasa ugyanazt a grafikont adja.

Ezzel a tulajdonsággal-szerintem-csak a lineáris függvények grafikonjai rendelkeznek.

2020. dec. 17. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!