Hogyan változik meg az 1 km hosszú alumínium vezeték ellenállása, ha hosszát 20 %-kal csökkentjük, keresztmetszetét 10%-kal növeljük?


Sajnos nem vagyok egy fizika zseni, és így, hogy a tanárom nem tart meg egy órát sem, még kevésbé értem... Ha valaki el tudja magyarázni, azt megköszönöm.


2021. jan. 5. 09:49
 1/3 anonim ***** válasza:

Az eredeti ellenállás értéke: R1=(ϱ·l)/A

A módosítás utáni érték: R2=(ϱ·0,8·l)/1,1·A

A két ellenállás aránya: R2/R1=[(ϱ·0,8·l)/1,1·A]/[(ϱ·l)/A]=0,8/1,1≈0,727

Vagyis, ha az 1 km hosszú alumínium vezeték hosszát 20%-kal csökkentjük, keresztmetszetét 10%-kal növeljük, akkor az ellenállása 0,8/1,1≈0,727- szeresére csökken. Egyébként, mint láthatod sem a hossz, sem az anyag (fajlagos ellenállás) nem számít, mert két ellenállás arányáról van szó és ezek kisesnek az összefüggésből.

2021. jan. 5. 14:02
 2/3 anonim ***** válasza:

1-es vagyok

A keresztmetszet sem számít ebben az esetben.

2021. jan. 5. 14:03
 3/3 A kérdező kommentje:
Ezer hála neked! :)
2021. jan. 5. 21:32