Oldjuk meg x-re az egyenletet????!!


Oldjuk meg x-re a következő egyenletet ahol a p paraméter valós szám.


x^2-2(p+1)x+4p=0


A diszkriminans egy másodfokú egyenlet aminek a gyoke 1.

Tehát a fenti egyenlet levezetése így történt nálam:


(2p+2+-sqrt(4p^2-8p+4))\2

(2p+2+1)/2=p+3/2

(2p+2-1)/2=p+1/2


Viszont a megoldókulcs szerint a megoldás {2p; 2}.


Miben hibazok, ha hibazok?


2021. jan. 6. 22:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Kb. minden.


Először is, (-2p-2)^2 = 4p^2+8p+4.

Másodszor, a gyökjel alatti részből kimaradt a -4*1*4p.


Innen már tudod javítani?

2021. jan. 6. 22:37
 2/3 anonim ***** válasza:

Illetve bocsi, nem, az már az összevont alak.


Az egy dolog, hogy a diszkrimináns gyöke 1, de nem ez a kérdés, hanem az, hogy milyen p-re lesz értelmes. Mivel a gyökjel alatti rész átírható (2p-2)^2 alakra, ezért gyökvonás után |2p-2| lesz belőle, tehát


x1;2 = (2p+2 +- |2p-2|)/2


Ha p>=1, akkor


x1;2 = (2p+2 +- 2p-2)/2

x1 = (2p+2 + 2p-2)/2 = 4p/2 = 2p

x2 = (2p+2 - (2p-2))/2 = 4/2 = 2


Ha p<=1, akkor


x1;2 = (2p+2 +- -(2p-2))/2

x1 = (2p+2 + (-(2p-2)))/2 = 4/2 = 2

x2 = (2p+2 - (-(2p-2)))/2 = 4p/2 = 2p


Tehát a két megoldás valóban a 2 és a 2p, tetszőleges p-re.

2021. jan. 6. 22:46
 3/3 A kérdező kommentje:

Jah bocs.

Az én esetemben csak p=1-et vizsgáltam.

És ahogy te írod, minden tetszőleges p-t vizsgálni kell.


Köszi szépen.

2021. jan. 7. 05:53